Kahve Çekirdeği 2080 Yılına Kadar Tükenebilir

0

Kimi zaman sıcağıylai kimi zaman soğuğuyla… BİZLER VE KAHVE. Pazartesilerin kurtarıcısı, kimilerinin daimi dostu kahvenin malesef ki çekirdeği hain küresel ısınma nedeni ile yakın bir gelecek içerisinde yok olabilir. İklim Enstitüsü tarafından hazırlanıp yayınlamış olan yei rapora göre küresel ısınmanın hızı şu anki haliyle/hızıyla devam ederse kahve bitkisi/çekirdeği 2080 yılına akdar yok olmuş olabilir.

2050 yılına kadar Dünya’da kahve tarımı adına ayrılan alanların yarısı küresel ısınmanın etkileri nedeniyle ortaya çıkan zararlı böcükler, küf ve daha bir çok olumsuz etki/etkileşim dolayısıyla yok olma tehlikesi altında bulunuyor.

tumblr_nbe7x4M5CB1qhu7x0o2_500

Araştırmalara göre kahve 2080’E kadar oldukça yüksek bir ihtimale sahip yok olma tehlike boyutu ile karşı karşıya.

Starbucks firmasından Sürdürülebilirlik Direktörü Jim Hanna The Telegraph konu hakkında;

  • “Şirket olarak gördüğümüz şey şu, 10, 20, 30 yıl ileriye baktığımız zaman, koşullar şimdi olduğu gibi devam ederse, tedarik zincirimizin üzerinde gözle görülebilir bir risk var. Eğer hiçbir şey yapmadan oturup beklersek, iklim değişikliğinin etkisi tedarik zincirimizi etkileyecek kadar ciddi hale gelmesi bizi çok daha büyük bir risk altında bırakabilir. Kahve yaprağı pası adı da verilen küf Orta Amerika’da giderek yaygınlaşıyor, bir yandan da Tanzanya’da normalde daha düşük rakımlı arazilerde görülen delici kahve çekirdeği kurdu artık daha yükseklerde de görülebiliyor.Bu faktörler, kahvenin tadından, fiyatına ve ulaşılabilirliğine kadar her şeyi etkileyebilir.” sözlerini dile getirdi.

319 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Seren / 17 / Ankara Nam-ı değmez 'tamvururgirl' dersem bilmezsiniz.

Leave A Reply