Jean Paul Sartre Kimdir?

0
Jean Paul Sartre; 21 Haziran 1905 Paris’te doğup, 15 Nisan 1980 Paris’te hayata gözlerini kapamış ünlü Fransız yazardır. Babasını çok küçük yaşta kaybetmiştir fakat bu olumsuzluklara rağmen iyi yetişmiş güzel bir lise ardından güzel bir üniversite bitirerek çeşitli liselerde öğretmenlik yapmıştır.

varolusjpg-728x728
2. Dünya Savaşı sıralarında, Almanlar tarafından hapse atılmış hapisten çıkınca Direniş Harekatına katılmıştır. 1945’te öğretmenliği bırakarak hem edebi hem de politik bir dergi çıkarmıştır. 1964’te kendisine gelen Nobel ödülünü yapıtlarına gelecek zarar düşüncesiyle geri çevirmiştir. Ahlaki eylemin tek amacı özgürlüktür. Tüm eylemlerinin sorumluluğunu alabilen insan ancak özgür olabilir. Sartre’a göre evrende kendi kendini var eden tek varlık insandır. Her nesnenin bir özü, bir varlığı bir de varoluşu vardır.

ozgrlkjpg-728x728
insan-sahip-olduklarinin-toplami-degil-fakat-henuz-gerceklestiremediklerinin-toplamidir-3478
Ona göre yalnız insanda varoluş özden önce gelir. İnsan önce vardır, sonra şöyle ya da böyle olur. Çünkü özünü kendisi yaratır. Sartre, özgürlük adına birçok fikrini Varoluşçuluk felsefesiyle yollara dökmüş ve insanların bu fikirleri takip etmelerine yol göstermiştir. Dünyaya gelir var olur ve davranışlarımızla tanımlanırız bu da beraberinde büyük bir sorumluluk getirir. Bundan daha üstün bir prensip olmaksızın kararını verebilmek. Felsefesine giriş için, Varoluşçuluk Bir Hümanizmdir kitabı anlaşılır ve faydalı olacaktır. Burada; değerleri bizim yarattığımız, hayatın önsel (hiçbir deneye dayanmadan ve yalnızca akıl yoluyla) bir anlamı olmadığından ve hayatın bizden önce anlamı bulunmayıp yaşayarak bu varoluşa anlam kazandırdığımızdan söz edilir.

jp-sozjpg-728x728

Eserleri:
 -Varoluşçuluk 
 -Bulantı
 - Akıl Çağı)
 - Yaşanmayan Zaman 
 - Tükeniş 
 - Toplu Oyunlar (Mezarsız Ölüler, Gizli Oturum, Kirli Eller, Şeytan ve Yüce Tanrı, Sinekler, Saygılı Yosma)
 - Varlık ve Hiçlik
 - Sözcükler,
 - Duvar
 - Yazınsal Denemeler
 - Altona Mahpusları
 - Edebiyat Nedir?
 - İmgelem
 - Baudelaire
 - İş işten Geçti
 - Ego'nun Aşkınlığı
 - Diyalektik Aklın Eleştirisi
 - Çark
 - Hepimiz Katiliz 
 - Yöntem Araştırmaları
 - Estetik Üstüne Denemeler
 - Tuhaf Savaşın Güncesi
 - Aydınlar Üzerine
 - Yahudi Sorunu

401 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid
Share.

About Author

Merve Acar, 18 yaşındayım. Yarışmaya esprisini yapmayacağım. Denizli'de yaşıyorum. Lise bitti, li se bit ti. Birazcıkta üniversitede sürüneyim diyorum. Bu kadar, ha bu arada merhaba.

Leave A Reply

Ankara Temizlik