İzmir Gediz Üniversitesinden Devrim Gibi Buluş!

0

Bilim adamlarımız ses dalgaları kullanarak devrim niyeliğinde bir buluş gerçekleştirdiler.

Tübitak’ın desteği ile gerçekleştirdikleri bu buluş çağımızda oldukça önemli bir yere sahip olacağa benziyor.
Türk bilim adamlarının uzun çalışmalar sonucunda bulduğu bu buluş çağımız için oldukça önemli olan elektriği çok kolay yollardan elde etmemize olanak sağlayacak.

Ses dalgalarını kullanarak nanoteknoloji tekniği ile esnek güneş paneli üretmeyi başardılar.

img_3833

İzmir Gediz Üniversitesinde görev yapan Yardımcı Doçent Doktor Yavuz Bayam ve araştırma ekibi Tübitak’ın da desteği ile ömrü uzun, maliyeti düşük, kağıt kadar hafif ve yarı şeffaf paneller ürettiler.
Bu çevreci buluş sayesinde, güneşi enerji kaynağı olarak kullanılacak ve elektrik üretimi oldukça kolay ve çok olacaktır.

İzmir Gediz Üniversitesi; Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinde, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrenim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Bayram ve ekip arkadaşları ile Tübitak’ın yardımları sayesinde esneyip her yüzeye kolayca sabitlenebilen plastikten enerji panelleri ürettiler. Bu buluş sayesinde yenilenebilir enerji kaynakları sektörü oldukça iyileşecek.

img_3832

Bina cepheleri vb. birçok yerin esneme özelliği sayesinde rahatlıkla kaplanabileceği ve böylece elektrik üretimi sağlayacağını vurgulayan Yavuz Bayram, “Günümüzde kullanılmakta olan silikon paneller oldukça ağır ve maliyetli olmaları nedeniyle çok kullanılmamakla beraber, dünyada yapımı bir ilk olan buluşumuz diğer panellerden oldukça üstün özelliklere sahiptir.”

“Taşıdığı birçok üstün özellik sayesinde güneşte daha çok yararlanıp oldukça çok elektrik üreteceğiz ve böylece yenilenebilir enerji kaynaklarına ciddi bir katkı sağlayacağız.” dedi.

Bir yıldan uzun süredir üzerinde çalışılan bu buluş yabancı ülkeler tarafından büyük ilgi çekti. Dünyada yankı uyandıran bu buluş, İsviçre’nin teknik üniversitesi EPFL’den birlikte çalışma teklifi aldı.

1,162 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik