İtalya Deprem Bölgesinde OHAL İlan Etti

0

İtalya’nın, Perugia kenti güneyinde bulunan dağlık bölgede Çarşamba günü sabah saatlerinde meydana gelen depremde hayatını kaybeden 267 kişi’ye yükseldi, 400 kadar yaralı var.

000_FK6IU

6.2 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonrasında iki gündür yaşanan 928 artçı sarsıntı sonrasında ülkede en çok etkilenen bölgelerde OHAL ilan edilmesi kararı alındı. İtalya Başbakanı Matteo Renzi bölgenin yeniden yapılandırılışı adına 50 milyon euro ayırılacağını açıkladı. Ayrıca depremzedelerden de vergi alınmayacağını belirtti.

Çalışmalara halen yaklaşık 5 bin kurtarma görevlisi bulunuyor ve enkaz altında hâlâ onlarca insan olduğu tahmin ediliyor. Pescara del Tronto’da bir genç kızın enkaz altından tam 17 saat geçirişinin ardından Çarşamba akşamı kurtarıldığı öğrenildi.

İtalya’daki Müzeler Gelirlerini Kurtarma Çalışmalarına Bağışlayacak

Devlet müzeleri,arkeolojik bölgeler bu pazar günü elde etmiş oldukları ve elde edecek oldukları gelirleri deprem sonrası hâlâ devam etmekte olan kurtarma çalışmalarına bağışlayacaklarını bildirdi.

İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini tüm İtalyalıları şu sözlerle “Depremzede halka dayanışma amacıyla müzelere gitmeye” davet etti.

colosseo-chiuso005-1000x600

Ayrıca İtalya, 18 yaşındaki tüm gençlere 500 Euro ‘Kültür Bonusu’ verecek.

Parlamento Başkan Yardımcısı Tommaso Nannicini bu uygulama adına hükumetin 290 milyon euro harcayacağını söyledi. Bu uygulama 15 Eylül günü başlayacak ve alınan Kültür Bonusunu gençler kitaplara,konserlere,sinema,tiyatro,müze gezileri vb. sanatsal etkinlikelr için harcayabilecek. Bu uygukamadım yaklaşık 575 bin genç yararlanacak. Nannicini bu uygulama için “Ayrıca kültürel birikimin kendilerini zenginleştirmeleri ve toplumumuzun yapısının güçlendirilmesi açısından ne kadar önemli olduğunu onlara hatırlatacak” dedi. Aynı zamanda gençler bu bonusu internet üzerinden ve telefon uygulamaları içinde kullanabilecek.

246 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Seren / 17 / Ankara Nam-ı değmez 'tamvururgirl' dersem bilmezsiniz.

Leave A Reply