İstanbul Vezneciler’de Polise Bombalı Saldırı!

1

İstanbul, Vezneciler semtindeki Şehzadebaşı Caddesinde bu sabah yani 07.06.2016 sabahı saat 08.40 sularında büyük bir patlama meydana geldi. Celal Ağa Konağı Otelinin önünde gerçekleşen bombalı araçla yapıldığı belirtilen patlamada hedef, İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’ne nöbet değişimi için giden Çevik Kuvvet ekibiydi.

iü2

Patlamadan hemen sonra meydanda silah sesleri duyulmaya başlandı fakat sonra seslerin güvenliği sağlamak amacıyla polislerden geldiği anlaşıldı.

Cadde aynı anda trafiğe kapatılırken Yenikapı-Hacıosman metrosu Vezneciler istasyonuna uğramadı.

İstanbul valisi Vasip Şahin’den hemen açıklama geldi. Vali Şahin olay yeriyle ile ilgili incelemede bulunurken, yoldan geçen Çelik Kuvvet polislerini taşıyan araçlarla, başka bir bombalı aracın saldırıda bulunduğunu, saldırıda 7 polisin şehit, 4 sivil ise vefat ettiğini açıkladı. Ayrıca 3’ü ağır olmak üzere 36 yaralının da hemen hastaneye kaldırıldığını da açıklamasına ekledi.

Patlamanın ardından ikinci kez tekrar patlama sesi duyuldu ve bu patlamanın doğal gazdan kaynaklı olduğunu iddia etti. Fakat yetkililer patlamanın doğal gazdan değil, bomba imha ekipleri tarafından kontrollü bir şekilde yapıldığını söyledi.

iiü3

Cumhurbaşkanı Erdoğan, olayı duyduktan sonra İç İşleri Bakanı Efkan Ala’yı ve İstanbul Valisi Vasip Şahin’i arayarak durum hakkında bilgi aldı. Erdoğan’ın olayla yakından ilgilendiği ve yetkililerle sürekli irtibat halinde olduğu kaydedildi ve yaralıları kaldıkları hastanede ziyaret etti.

Ayrıca Erdoğan yaptığı ziyaretten sonra gazetecilere şu şekilde açıklamada bulundu ;

”Şunu çok açık net söyleyeyim. Yani terör örgütünün özellikle sivil polis veya sivil asker bu tür ayrımı bizi pek bağlamaz. Sonunda şehit olan insandır ve bunların bu yaptıkları insanlara karşıdır. Bizim askerimizin de polisimizin de köy korucumuzun da görevi nedir Bu ülkede can, mal güvenliğini sağlamaktır. Bütün milletin aslında güvenliğini sağlamaktır. Bu güvenliği sağlamakla yükümlü insanlara karşı bu adımlar, bu terör eylemleri yapılmaktadır. Bunun affedilir, bağışlanır yanı yoktur. Teröristlere karşı da biz mücadelemizi de sonuna kadar yılmadan, usanmadan vereceğiz.

Tabii ki şehitlerimiz var. Ciğerimiz bu noktada hakikaten kan ağlıyor ama her şeyin bir bedeli var. İlk insanla başlayan bu mücadele kıyamete kadar sürecek. Yani bunun öyle şu anda bitti, biter diye bir durum da yok. Bunun minimize edilmesidir asıl olan. Bu konuda da gerek silahlı kuvvetlerimiz gerek emniyet teşkilatımız gerek köy korucularımız hakikaten ortaklaşa çok ciddi bir mücadeleyi veriyorlar. Vermeye de devam edeceğiz.

Teröristten her zaman her yerde bu tür şeyleri bekleyip ona göre de hazırlıklı olmak durumundayız. Yani hiçbir zaman terörist uyur diye bir şey yok. Terörün nerede, ne zaman, neyi patlatacağı da belli olmaz. Onun için de bizler de her türlü tedbiri alıyoruz, almaya devam edeceğiz.”

Patlamadan İstanbul Üniversitesi’de etkilendi! İletişim ve Fen Fakülteleri ile Adalet Meslek Yüksek okulunun camları da kırıldı. Bu nedenle bazı fakülte ve yüksek okullarda bütünleme sınavları iptal edildi.

iü1

 

 

280 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Berfin.

1 Yorum

Leave A Reply