İstanbul Valiliği LGBT Onur Yürüyüşüne İzin Vermedi

0

İstanbul valiliği, her yıl haziran ayının sonlarına doğru yapılan, bu sene 26 Haziran’a denk gelen LGBTİ onur yürüyüşünün yapılmasına izin vermedi. İzin verilmemesinin gerekçesini “Başta katılımcılar olmak üzere vatandaşların güvenliğini ve kamu düzenini sağlamak amaçlı bu tür yürüyüş ya da gösterilerin tertip edilmesine izin verilmeyecektir.” olarak açıkladı. İstanbul valiliğinden gelen tam açıklama ise şu şekilde oldu:

“Bazı basın organları, internet siteleri ve sosyal medyada, LGBT üyeleri tarafından 19-26 Haziran 2016 tarihlerinde Taksim’de düzenleyecekleri bir yürüyüşe çağrı yapıldığı anlaşılmaktadır.
Valiliğimizce, başta katılımcılar olmak üzere vatandaşlarımızın güvenliği ve kamu düzeni gözetilerek anılan günlerde bu yönde bir toplantı ve gösteri yürüyüşü tertip edilmesine izin verilmeyecektir.”

Yapılan açıklamanın devamında bu tür etkinliklerin yapılacağı yerlerin, yasa gereği önceden belirlendiği söylendi. İstanbul vatandaşlarının bu tür çağrılara kulak asmamaları gerektiğini, güvenlik güçlerinin bu konuda yapacakları çağrılara uyarak onlara yardım etmeleri gerektiği de açıklamalar arasındaydı.

Valiliğin yaptığı açıklamaların ardından sosyal medya hesapları yine çalkalandı. Twitter üzerinden hashtaglar başlatıldı. Başlatılan bu hashtaglerin arasından iki tanesi TT olup büyük yankı uyandırdı. O hashtaglerden biri yürüyüşü yapanların ve onlara destek verenlerin sapkın olduğunu niteleyenlerin oldu ve tabi bu grup valiliğin kararını onayladı; #SapkınYürüyüşeHayır. Diğeri ise valiliğin getirdiği yasağı eleştiren hashtag oldu; #YasakNeAyol.

Bu etiketler yürüyüp giderken etiketleri içeren birçok twit atıldı;

#YasakNeAyol Etiketi Altında Atılan Twitler

6y7g

ıyunjyıun

yubjınyj

#SapkınYürüyüşeHayır Etiketi Altında Atılan Twitler İse Şu Şekilde Oldu

yıjnumkyu

yhıjnuıjnuyjıı

nyujyıy

305 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Başlarda çekingen tanımaya başladıkça içindeki deliyi ortaya çıkaran böyle manyak biri işte.

Leave A Reply