İnsanlar Neden Sürekli Mutsuz?

2

Çoğu psikolog bunu gündelik yaşamın getirdiği stres’e bağlasa da bence insanların mutsuz olma sebepleri yalnızlık.

Aslında etrafımızda çok fazla insan olsa da hepimiz yalnızız ve bu yalnızlık bizi mutsuz ediyor. Çok değil 15 yıl öncesine gidelim. Bana göre 15 yıl öncesi mutsuzluğun başladığı dönemler.

15 yıl öncesine bir göz atalım. Aslında tam olarak benim çocukluk dönemime denk geliyor 15 yıl öncesi. Sokaklar insan kaynardı mesela. Bir köşede sokağa çıkıp oynayan çocuklar, bir köşede ergenlikten kurtulma evresinde olan gençlerin muhabbet etmesi, balkonda, evde bahçelerde toplanmış dedikodu yapan kadınlar, cama çıkıp kilim silkelerken bir yandan mahalleyi gözetleyen teyzeler, kahvede oturan babalarımız, bir yerden bir yere yürüyerek giden insanlar, topu patladı diye üzülen çocuklar… Hani neredeler?

Önceden bahçesinde hangi meyve ağacının olduğunu adımız gibi bildiğimiz evlerin hepsi bina oldu şimdilerde. Kış geldiğinde sokakta yürürken genzimizi yakan soba dumanının kokusunu alan var mı? Arabasını bırakıp bu gün de markete yürüyerek gideyim diyen anne-babalarımız var mı? Çok iyi hatırlıyorum. Pazar arabaları çok yaygınlaşmamışken pazar poşetleri vardı. Kimisi düz bir renkten oluşurken kimisi gök kuşağına benzerdi. Öyle dandik poşetler değildi bunlar. Tüm pazar alışverişini 2 koca poşete sığdırıp taşımaya çalışırdı anne-babalarımız.

Çok iyi hatırlıyorum çocukken oynadığımız boş araziler vardı. Kimimiz top  oynar kimimiz uçurtma yapar uçururduk. Şimdilerde uçurtma yapan çocuk görmüyorum…

İşin aslı şudur ki;

O sokakta oyun oynayan çocukların hepsinin elinde birer telefon var şimdi. Sokaklarda yürüyerek bir yerlere giden insanlar yakında ki bir markete bile arabayla gider oldu. Kahvelerde oturan babalarımız, evde örgü ören bir araya gelip muhabbet eden annelerimiz şimdi hepsi Facebook’ta Candy Crush ve benzeri oyunlar oynuyor. Sabahları gazete okuyan insanlar elimizden düşmeyen telefonlardan takip ediyor haberleri.

Yani diyeceğim o ki insanlar dışarıda arkadaşlarıyla buluştuklarında bile muhabbeti bir yana bırakıp ellerinde telefonla oynarken mutsuz olmamak elde değil.

İnsanlar sosyalleşeyim diye düşünüp sosyal medya kullanırken yalnızlaşıyor aslında. Siz bu günlerde çat kapı gelen misafir gördünüz mü? Şimdilerde misafirler gelmeden önce arıyor. Ağır bir hastalığa yakalandığınızda geçmiş olsun’a gelen insan sayısı eskiyle bir değil. Nasıl olsa hepsi sosyal medya’dan “geçmiş olsun” deyip üzgün suratlı emoji gönderiyor!

Önceden insanlar çalışayım kendime bir tane ev alayım diye düşünürken şimdilerde insanlar çalışayım son model telefon, tablet, bilgisayar alayım derdinde…

İnsanlar sürekli bir şeylerin son modelini alma derdindeyken sokakta oynamak, bahçelerden meyve çalmak, köşe başında toplanıp muhabbet etmek kimin umurunda?

İnsanlar son model telefonu olduğunda mutlu olacaklarını düşünürken o son model telefon birazcık daha mutsuz ediyor aslında insanı.

Mutluluğu prize bağlı yaşayan insanlar aslında koca bir mutsuzluk ortamı yarattı…

1,374 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

20 yaşının başlarında, kumral, yeşil gözlü, konuşmayı seven (bazen hiç susmayan), dediğim dedik çaldığım flüt bir insanımdır. Genellikle dinlemeyi ve yazmayı severim. Telefon genel olarak elime yapışıktır:) İnternet olmadığı ortamlarda muhabbet yoksa kendimi idam edebilirim. Birde her yerde beni niceonedreamer olarak bulabilirsiniz.

2 yorum

  1. İnsanlar neden mutsuz? Konuyu yazan kişide galiba herkes gibi mutsuz. Yani ülkemizde yaşanan olaylar, dünyada olan biten o kadar şeyler oluyor ki mutsuz olmamak elde değil. Çok şükür ki sağlığımız yerinde.. ALlah kimseyi mutsuz etmesin..

  2. İnsanların mutlu olması için bir çok sebep varken sağlık gibi mutsuz olmasınıda sağlayan çok şey var. Özellikle son günlerdeki terör olayları bunun başını çekiyor.

Leave A Reply

Ankara Temizlik