İngiltere’nin Yeni Başbakanı Theresa May Oldu

0

İngiltere’nin Muhafazakar Partilerinin liderlik yarışının galibi Theresa May oldu. May’ın tek aday oluarak kalışının ardından, Başbakan Cameron görevinin devrini Çarşamba günü yeni sahibine devir edeceğini açıkladı.

home-office_3081993b

Londra’nın Downing Sokağı’nda bulunan Başbakanlık Ofisi’nin önünde gazetecilere açıklama yapan Cameron, Salı günü son Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdikten sonra parlamentoda 30 dakikalığına soruları yanıtlayacağını belirtti. “Sonrasında da (Buckingham Sarayı’na) gidip, istifamı vermeyi planlıyorum” sözlerini dile getiren David Cameron, “Böylece Çarşamba akşamına kadar arkamdaki binada (Başbakanlık Ofisi) yeni bir başbakanımız olacak” ifadelerini de kullandı.

3500

Muhafazakar Parti’de seçimi yürüten komite başında bulunan Graham Brady, aday Leadsom’ın seçimden çekilişinin ardından parti kurulunun toplandığını ve May’in bugün itibarıyla Muhafazakar Parti Başkanı olarak onaylandığını duyurdu. Leadsom, May’e başarılar dilediğini dile getirdi.

Theresa May, bugün Birmingham’da düzenlediği basın toplantısında, devletin güçlü bir lidere ihtiyacı olduğunu belirtti ve “Ülkeyi ekonomik ve siyasi belirsizlikten çıkaracak ve AB’den ayrılırken en iyi anlaşmayı sağlayacak güçlü bir lidere ihtiyaç var.” dedi.

Son yapılan oylamada, Theresa May, 329 milletvekilinden 199’unun desteğini almıştı.

PEKİ THERESA MAY KİMDİR?

  • 1 Ekim 1956 doğumlu Oxford Üniversitesi Coğrafya bölümü mezunu Britanyalı siyasetçi Theresa May, siyaset hayatına Merton Belediyesinde belediye meclisi üyeliğine seçilmesi sonucunda başlamıştır. Parlamentoya ilk kez 1997 yılında Maidenhead milletvekili olarak girdi.Daha sonra Eğitim Bakanlığı yaptı. 2010 yılından sonra da günümüze kadar 6 yıl Birleşik Krallık İçişleri Bakanı olarak görev aldı.

284 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Seren / 17 / Ankara Nam-ı değmez 'tamvururgirl' dersem bilmezsiniz.

Leave A Reply

Ankara Temizlik