İngiltere Avrupa Birliğinin Ne Demek Olduğunu Bilmiyor!

0

Geçtiğimiz günlerde İngiltere referandumunun gündeme oturan en önemli olaylardan olduğundan haberiniz vardır. Avrupa Birliğinin kurucu üyelerinden olan bunun yanında birliğin en önemli üyelerinden İngiltere son bir kaç yıldır AB’den (Avrupa Birliği) ayrılmayı düşünüyordu. Başlarda bu görüş İngiltere halkı tarafından çok desteklenmedi. Ancak gidişatı kötüleşen Avrupa Birliği’i, İngiliz halkının da tepkisini çekti, bunun ardından hükümet, Avrupa Birliğinden ayrılma kararını oylamaya bıraktı. Yapılan oylamanın sonuçları açıklandı. Oylamaya göre İngiliz halkının Londra dışındaki tüm bölgelerinden ayrılalım sesleri yükseldi. Ardından sosyal medya çalkalandı ve sosyal medyada Londra Bağımsızlık Partisi kuruldu. %50.5’i Avrupa Birliği’nden ayrılmak isterken %49.5’i tam aksini yani ayrılmak istememe yönünde oy kullandı. AB’den ayrılşan İngiltere halkının oylamanın ardından Google arama motorunda yaptığı aramalar ortaya çıktı ve bu İngiliz vatandaşını utandırdı. Bu aramalar “What is the EU?” (AB Ne Demek) şeklindeydi. Bu da bazı İngilizlerin, ülkelerinin hangi birlikten ayrılmak için oylama yaptığından bile haberi olmadığını gösterdi.

??????????????????????????????????????????????????

İngiltere’nin AB’den ayrılmasının ardından İskoçya’da yeniden Birleşik Krallıktan ayrılma sesleri yükseldi. İskoçya Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon “Halkımız geleceğini AB’de görüyor. Ama İskoçya için ikinci bir referandum hazırlığı yapacağız” dedi. İrlanda’daki bir partiden ise Birleşik İrlanda kurma çağrısı geldi. Galler de yüzde 52.5’lik oranla AB’den ayrılma görüşünün destekçisi oldu.

İspanya’nın yaptığı hareket ise ortalığı iyice karıştırdı. İngiltere’nin himayesi altında küçük bir ada olan Cebelitarık’a yeniden İspanyol bayrağı dikmek istediklerini belirtti. İspanyol Dışişleri Bakanı ise “Ada önce İngilizİspanyol ortak hakimiyeti altında olmalı, sonra İspanya’nın himayesi altına girmesi” dedi.

Tüm bu olaylarla enkonomi büyük çöküşe uğrarken Başbakan Cameron istifasını verdi.

302 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Başlarda çekingen tanımaya başladıkça içindeki deliyi ortaya çıkaran böyle manyak biri işte.

Leave A Reply

Ankara Temizlik