İngiltere AB’den Ayrılma Kararı Aldı

0

Öncelikle İngiltere’nin almış olduğu bu karar hemen gerçekleşmeyecek ve İngiltere bir süre daha AB üyesi olarak kalacak ancak ayrılık süreci hemen başlayacak.

İngiltere’de bu kararın alınışın kesinleşmesinin ardından gözlerin yöneldiği isim Başbakan David Cameron oldu.

ingiltere-ab-nin-teklifini-reddetti-1974357

Başbakan David Cameron, ayrılma kararı çıkmasının ardından istifa etmeyeceğini söylemişti fakat buna rağmen bu sabah yapmış olduğu ilk açıklamasında Ekim ayına kadar görevden ayrılacağını açıkladı. Milletvekillerinin David Cameron’un partinin ve hükümetin başında kalması çağrısı, başbakanın kararını değiştirmedi.

fft99_mf6642799

Şimdi ise AB ile iki yıl sürmesi beklenen ayrılık müzakerelerini başka bir ismin yöneteceği başbakanın ayrılık kararın anlaşılıyor. Ayrılık süresi başlamış ancak üyelik bir süre edecek olsa bile bu karar piyasalarda, borsalarda beklenen tepkileri vermeye başladı. Keskin bir düşüş yaşayan Sterlin, Dolar karşısında 1985’ten bu yana en düşük değerden işlem görüyor.

104781

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, ilk açıklamasında İngiltere’nin ayrılma kararını çok önemsemediğini şu sözlerle vurguladı:

  • “Son birkaç yılın AB tarihinin en zor yılları olduğu doğru. Ama ben böyle durumlarda hep babamın bir sözünü anımsarım: ‘Seni öldürmeyen şey, güçlendirir.”

ingiltere-ab-arasindaki-odeme-krizi-cozuldu-2330-07112014163754

Yakın zamanda ise Avrupa Birliği liderleri biraraya gelecek ve 2 yıllık ayrılış müzakeresinin ana konusu serbest ticaret anlaşması olacak. İngiltere’nin ayrılışının ardından AB liderlerinin en büyük korkusu diğer AB ülkelerinin de İngiltere gibi ayrılma olsaılığının artıcağı yönünde.

281 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Seren / 17 / Ankara Nam-ı değmez 'tamvururgirl' dersem bilmezsiniz.

Leave A Reply

Ankara Temizlik