İhsan Sıtkı Yenek Hayata Gözlerini Yumdu

0

Uluslararası Bilgi İşlem ve İletişim Federasyonu Türkiye Temsilciliği Onursal Başkanı ve aynı zamanda da f klavyenin mucidi olan Dr. İhsan Sıtkı Yener hayata gözlerini yumdu.

F klavyenin mucidi Dr. İhsan Sıtkı Yeter 91 yaşında hayatını kaybetti. Dr. İhsan Sıtkı Yeter’,n ölüm haberi ise  INTERSTENO Türk Grubu Başkanlığı’ndan yapılmış olan yazılı açıklama ile duyruldu. Açıklama ise şu şekilde idi;

  • “İhsan Yener hocamız, kendisini F klavyeye adamış, binlerce öğrenci, yüzlerce öğretmen ve onlarca dünya şampiyonu yetiştirmiştir. 1955 yılında Türk dili ve alfabesine en uygun olan F klavyeyi icat ederek, klavyenin on parmakla, bakmadan bilimsel olarak kullanılması metodunu geliştirmiş ve Türkiye’ye armağan etmiştir. 91 yıllık ömrünü F klavyeye ve on parmakla bakmadan bilimsel yazma metoduna adamış değerli İhsan Yener hocamızın vefatı, yetiştirdiği bizleri derinden sarsmış olup tüm camiamıza, kederli ailesine ve Türk Milletine başsağlığı dileriz. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.”

INTERSTENO Türkiye Temsilcisi olan Seçkin Köse AA ajasının muhabiri ile yaptığı açıklamasında bir süre yardımcılığını yapmış olduğu Dr. İhsan Sıtkı Yeter’in uluslararası düzenlenmiş olan klavye yarışlarında Türkiye’te 80’i aşkın sayıda ödül kazandırdığını belirterek şunları söyledi;

  • “İhsan hocamızın hayatı, tüm çalışması F klavye olmuştur. İki yılda bir yurt dışında yapılan bilgisayar klavye yarışmalarında ve internet üzerinden her yıl düzenlenen Dünya Bilgisayar Klavye Şampiyonasında Türkiye’nin elde ettiği 80’i aşkın altınmadalyaya vesile olmuştur. F klavyeyi icat edip geliştirerek millileştirmiş ve bu alanda dünya çapında büyük başarılar elde etmemizi sağlamıştır. Yerini doldurmamız mümkün olmayacak ama F klavyenin gelişmesine katkı sunmaya biz devam edeceğiz.”

276 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Seren / 17 / Ankara Nam-ı değmez 'tamvururgirl' dersem bilmezsiniz.

Leave A Reply