Ice Bucket Challenge Kampanyası İle Büyük Bir Keşife Adım Atıldı

0

Hatırlarsanız geçen sene oldukça popüler olan ve çok ses getiren bu challenge dolayısıyla yapılan bağışlar amacına ulaştı. Elde edilen gelir sonucu başlatılmış olan araştırmalarda büyük bir buluşa imza atıldı.

Ama ben yine de şöyle bir hatırlatayım bu challenge nasıl yapıldı? Nerelere ulaştı? Kimler destek verdi…

#icebucketchallenge bir sinir sistemi hastalığı olan ALS hastalığına karşın farkındalık yaratmak için başlatılmış ALS Vakfına bağış için başlatılmıştı. Bu akımda meydan okuma davetini almış kişi 2 saat içinde başından aşağı bir kova buzlu su döküyor ve ardında 3 kişiye daha öneri gönderiyor. Fakat dökmemiş ise ALS için vakıfa 100 dolar bağış yapması gerekiyordu. Etkinlik başlamış olduğu ilk haftada yapılmış olan bağışın oranı ise sadece bir hafta içinde milyon dolarların üstüne çıkmıştı.

ice-bucket

Geçen sene oldukça popülerleşen bu akımın sonucunda elde edilmiş olan bağışlar bir araştırmanın ve büyük ses getirebilecek bir buluşun öncüsü oldu.

Adı ‘Project MinE’ olan araştırma sonucunda bi gen tespit edildi. Bu gen hastalığa ilişkin bir tedavi yöntemine bizleri bir adım daha yakınlaştırdı. İlk 30 gününde 100 Milyar Doları aşan oranda gelir elde edildi.

ALS Birliği İletişim ve Gelişim Departmanı Başkan Yardımcısı Brian Frederick yapılan bu keşfin oldukça merak uyandıran ve heyecan verici olduğunu belirtti. Keşfedilen bu genin ALS’yi daha iyi anlamalarına yardımcı olacağını belirtti.

 

1408392487000-AP-Ice-Bucket-Challenge2 (1)

Biraz da ALS hastalığından bahsetmek istiyorum. Amyotrofik lateral skleroz yani ALS. Merkezi sinir sisteminin, omurilik ve beyin sapı adı verilmiş bölgesinde nöronların kaybından dolayı gelişen bir hastalıktır.  Belirtiler her hastada benzerlik göstermedğiğnden teşhis konulma konusu daha farklıdır. ALS kalıtımla alakası olmayan bir hastalık olmasına rağmen tedavisi adına bilinen birşey yoktur. Ama bulunan gen ile herşey değişebilir.

230 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Seren / 17 / Ankara Nam-ı değmez 'tamvururgirl' dersem bilmezsiniz.

Leave A Reply

Ankara Temizlik