Hüseyin Avni Mutlu Gözaltına Alındı

0

Nerdeyse 4 yıldır İstanbul Valiliğini yapmış ve özellikle Gezi Eylemlerinde adından çokca söz edilmiş Hüseyin Avni Mutlu 26.07.2016 tarihinde Üsküdar’da bulunan evinde gözaltına alındı. H. Avni Mutlu geçen günlerde görevden uzaklaştırılmış olan mülkü idare amirleri arasında yer alıyordu.

eski-istanbul-valisi-huseyin-avni-mutlu-gozaltina-alindi

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi sonrasında İçişleri Bakanlığı tarafından merkez ve taşra teşkilatlarında görev alan pek çok personel/görevli açığa alındı. Hüseyin Avni Mutlu’nun tutuklanışının da ardından bazı açıklamalar yapan komşular sivil giyimli bazı polislerin, Hüseyin Avni Mutlu’nun 4 katlı binanın en üst katındaki evine geldiklerini ve Hüseyin Avni Mutlu’yu polis aracına bindirerek ayrıldıklarını söyledi.

17-25 Aralık sürecinden sonra Merkez’e alınan Eski Vali Hüseyin Avni Mutlu, Merkez’deki görevinden de uzaklaştırılmıştı. Yapılan haberlere göre Mutlu dışında 8 vali, 1 vali yardımcısı ve 3 kaymakam hakkında da gözaltı kararına varıldı.

8 vali, 1 vali yardımcısı ve 3 kaymakamın işlediği iddia edilen suçlamalar ise şöyle: “FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeliği”, “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” ve “Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs.”

s-8919ff1054d9a0317e584636492aaf0b3ef9cbff

Gözaltı kararları alınınlara dair suçlamalar ise şu yönde;

  • 8 vali, 1 vali yardımcısı ve 3 kaymakamın işlediği iddia edilen suçlamalar ise şöyle: “FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeliği”, “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” ve “Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs.”

Hüseyin Avni Mutlu Kimdir ve Kariyeri Nasıldır?

  • 1956 tarihinde Rize’nin fındıklı ilçesi doğumuş ve.İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiştir. 1985 yılında Kocaeli Kaymakam Adayı olarak göreve başlamıştır. 11 Mayıs 2010 tarih ve 2010/407 sayılı kararname ile İstanbul Valiliğine atanmış olup, 31 Mayıs 2010 tarihi itibarıyla görevine başlamıştır.

354 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Seren / 17 / Ankara Nam-ı değmez 'tamvururgirl' dersem bilmezsiniz.

Leave A Reply

Ankara Temizlik