Hobitler Gerçekten Var mı? Hobbitlerin Daha Önce Yaşadığı Keşfedildi.

0

Hobbitlerden birçok kişi haberdardır herhalde. Milyonlarca insanın sempatisini kazanan, J.R.R. Tolkein Hobbit kitabı ile okuyucularını sürükleyen, kitabın başından ayrılmamalarını sağlayan oldukça iyi bir kurguyu kaleme aldı. Kitabı büyük beğeni kazandıktan sonra herkesin dört gözle beklediği filmi de çıktı. Hobbit’in filmi de kitabından geri kalmadı elbette. Film, büyük gişe hasılatları elde edip, milyonlarca insanı kendisine hayran bırakıp ekran başına kilitlemeyi başardı.

Yine de “Hobit de ne?” diyecek olanlar olabilir diye hobitlerin ne olduğunu kısaca açıklayalım hemen. Hobitler J.R.R. Tolkein’in kitabı dışında birçok kurguda da yer edinen, biz insanlara çok benzemesiyle beraber bizlere oranla boyları oldukça kısa yaratıklardır.
Birçok tarihi kaynaklarda bahsedilse de geçtiğimiz zamanlara kadar var oldukları kanıtlanamadıkları için hayali yaratıklar olarak biliniyordu.

new-theory-hobbit-out-of-africa

Bilim insanlarının yakın zamanda yaptıkları araştırmalara göre hobitler bir zamanlar yeryüzünde yaşayan canlılardı. Bizlerle aynı özellikleri taşıyan ancak boyları bir metre civarında olan bu yaratıkların fosilleri Liang Bua isimli bir mağarada bulundu. Farklı ülkelerden birçok arkeolog bölgeye geldi ve bazı çalışmalar başlattı. Bölgede yürütülen çalışmalara göre mağarada bulunan hobit kemikleri 190.000 ile 60.000 yıllık oldukları ortaya koyuldu. Bu ufak yaratıklar yeryüzünden silinmeden 11.000 yıl önce insanlar ile aynı bölgeyi paylaşmaya başladılar. Ancak türümüz zamanla bölgenin hakimiyetini ele aldı ve her şeye yaptıkları gibi hobitlerin de soyunu tükettiler. Ayrıca soylarının oldukça hızlı tükendiği düşünülüyor. Tabi bunlar bilim insanlarının tahminleri. Hobitlerin soyunun neden tükendiğine dair kesin bulgular henüz yok. Bununla birlikte soylarının hızla tükenmiş olması yok edilmiş olma ihtimallerini oldukça güçlendiriyor.

401 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Başlarda çekingen tanımaya başladıkça içindeki deliyi ortaya çıkaran böyle manyak biri işte.

Leave A Reply

Ankara Temizlik