Heyecan Duygusu Ve Heyecan Anında Yaptıklarımız

0

İnsanoğlu her an panikleyebilme, korkudan veyahut da stresten heyecanlanabilme özelliğine sahiptir. Bizler çok çabuk gelişen olaylar karşısında heyecanlanabiliriz. Bu heyecen ve panik anlarında tuhaf bazen de komik davranışlar sergileriz.

AkCR5oHQNFi3LWhRvNS9gMUyZXmyW8nMHd8yzZer49_h

Mesela stresten dolayı heyecanlandığımızda aniden küfürler edebiliriz. Bazı insanlar ise heyecan ve panik anında ard arda cümleler kurup karşıdaki kişinin beyin devrelerini yakabilir. Stresten veya korkudan dolayı heyecana kapılırsak doğal olarak elimiz ayağımız titremeye başlıyor ve böyle olduğu durumlarda da etrafımızda bulunan eşya vb. şeylere zarar verip sakarlık yapma ihtimalimiz bir hayli yüksek.

Aslında bu heyecen adrenalinden kaynaklanıyor. Tıbbi açıdan bakarsak; Böbreklerimizin tam üstünde adrenalin hormonu salgılayan bezler böbreğimize yapışık bir şekilde bulunur. Birşeyden korkunca veya panik yapınca bu adrenalin hormunu salgılanır ve bizde heyecanlanırız.

Heyecan soyut bir kavramdır. Elle tutulmaz gözle görülmez. Yalnızca hissedilir.
Soyutlaştıracak olursak sevdiğimiz kişiyi bir anda görünce heyecanlanırız elimiz ayağımız birbirne girer bu biraz da lunapark da hızlı trene binmek gibi bir his oluşturur. Veya salıncakta sallanıyormuş gibi karnımızda bir gıdıklanma hissederiz. Heyecan hayatımıza renk katar dozunu kaçırmadığımız sürece…

156 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Edebiyat ve müzik aşığı öylesine biri./Ankara

Leave A Reply

Ankara Temizlik