Hangi Meyve-Sebzeyi Hangi Ayda Yemeliyiz?

0

Şimdi hemen her birini istediğimiz anda bulabildiğimiz bitkilerin asıl alınması gereken vaktin ne zaman olduğunu hiç araştırdınız mı? Ben hep merak etmiş ama hep de ertelemiştim bu merakımı sonlandırmayı. Şimdi hazır işim yokken biraz araştırma yapıp sizlere sunuyorum.

Tüm yıl boyunca mutfağımıza getirebileceğimiz bitkiler

Dereotunu kışın ortası da olsa yazın sonu da olsa bulabiliriz. Yine aynı şekilde kuru soğanı, limonu, maydanozu, patatesi, sarımsağı, taze naneyi de tüm yıl boyunca tezgahlarda görebiliriz.


Kış aylarında mutfağımıza getirebileceğimiz bitkiler

Ayvayı asıl yediğimiz ayva mevsimi ve “ben onu brokoli çok oldu” esprisinin ortalarda dolaştığı brokoli mevsimi kıştır.  Beyaz/kırmızı lahanayı, greyfurtu, havucu, ıspanağı, karnabaharı, kestaneyi, kerevizi, kıvırcığı, mandalinayı, portakalı, muzu, pazıyı, pırasayı, turpu da mevsimin kış olduğu zamanlarda tezgahlarda görebiliriz.


İlkbahar aylarında mutfağımıza getirebileceğimiz bitkiler

Brokoli esprisinin son bulduğu mevsim ilkbahardır. Külkedisinin balkabağı ilkbaharda oluşmuş olsa gerek. Balkabağı da bir ilkbahar bitkisi sonuçta. Greyfurtlar yavaş yavaş son bulur ilkbaharda. Havucunu bitir, ıspanağını ye, mandalina soyayım mı.. gibi anne sözlerimiz ilkbaharda yerini başka bitkilere bırakmaya başlar. Bezelyeleri tek tek açıp çıkartırdık eskiden. Ne eğlenceliydi. İlkbaharda yaparmışız tabii okuldan çok oyun var o zamanlar nereden bileyim ilkbahar olduğunu. Tamam tepede güneş var ama rüzgar da yok değil… Portakalın, turpun, lahanaların son bulup yavaştan eriklerin çıktığı mevsimdir ilkbahar. O zaman yaza çok güzel meyvelerle gireceğiz demektir.


Yaz aylarında mutfağımıza getirebileceğimiz bitkiler

Çileğin eriğin, barbunyanın, bamyanın, çarliston biberin, domatesin, dolmalık biberin, incirin, kabağın, karpuzun, kavunun, kayısının, kıvırcığın, kirazın, vişnenin, üzümün, marulun, narın, nektarinin, şeftalinin, patlıcanın, salatalığın, semizotunun, asma yaprağın, fasulyenin asıl mevsimi de işte yazdır. Şöyle bir bakınca ne de güzel bitkileri varmış yaz mevsiminin.


Sonbahar aylarında mutfağımıza getirebileceğimiz bitkiler

Armudun iyisini ayılar yerler lakin bizde sonbahar aylarında tezgahlardan rahatlıkla alabiliriz. Bamyadan bu mevsimin başlarında kurtuluyoruz yaşasın! Domatesler, biberler, kavunlar, kabaklar, erikler, narlar, nektarinler, şeftaliler, fasulyeler, vişneler, salatalıklar yerlerini salıyorlar. Havuçlara merhaba dediğimiz mevsim sonbaharsa tavşanların bayram ettiği mevsim sonbahardır. Düz mantık hayat kurtarır..


E peki elma yaz meyvesi midir kış meyvesi midir?

Buzhane elmaları sene boyunca mutfağımıza girebilirken, yaz elmaları sadece temmuz-ağustos aylarında, starking-golden elmaları da sadece ekim ayında mutfağımıza girebilir.

520 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik