Hang Drum Nedir?

0

maxresdefaultHANG DRUM: Ufo’ya benzeyen bu çalgı aleti, çıkardığı hipnotize etkili ses sayesinde dinleyenleri kendine bağlıyor. Öncellikle, ülkemizde İstanbul dışında hiçbir yerde görmedim desem yerli yeridir. Bu yuvarlak cisimli çalgı aletini alıp sokaklara taşan sayısını abartamayız. Fakat; gerekse görsellik, gerekse özgünlük açısından gayet ilgi çekici.

Hang,  Macarca’da “el” anlamına gelir. Tamamen metalden olan bu alet, yuvarlak olup, üstündeki çukurların titreşimleri sayesinde müzik ziyafeti vermektedir. Genellikle, 7-8 notayı üstünde barındıran bir perküsyon aletidir. Kucağa yerleştirilip, el ve parmaklar aracılığıyla çalınmaktadır.  İdiofon’lar grubuna girer. İdiofon, vurmalı çalgı anlamına gelir. İlk kez 2000 yılında, Felix Rohner ve Sabina Schärer tarafından  İsviçre’de üretilmiştir. Şu an fabrika üretimi yoktur ve İsviçre’deki bir müzik şirketi tarafından yılda sadece 400 tane üretilir. Yavaşlığın sebebi tamamen psikolojiktir. Amaç ise, sadece gerçek müzisyenlerin bu aleti çalmasıdır. Sokak sanatçılarına ve yeteneğe verilen önem. 45 farklı çeşidi olmuş olsa da henüz belirli bir kural dâhilinde çalınmamaktadır. Fiyat aralığı, yaklaşık 1300-1500 euro olup siparişi bir hayli uğraş gerektirir. Rivayete göre; sipariş ettiğinizde listeye alınıyorsunuz ve bekleme süresi oluyor. Yaklaşık, 2 yıl kadar bekleme süresi verildiği dahi söyleniyor. Bu çalgı aletinin, psikolojik olarak insanı dinginleştirici ve sakinleştirici etkisi olduğu söyleniyor. Dinledikçe bunu hissediyorsunuz zaten. Hang’i ilk gördüğüm yer, bir filmdeydi. Filmin adı, Mavi En Sıcak Renktir. İzleyip inceleyebilirsiniz.

Şimdi size nasıl bir şey olduğuyla alakalı bir link bırakacağım. Sokak sanatçılarının ellerinden, buyurun: https://www.youtube.com/watch?v=xk3BvNLeNgw

399 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Merve Acar, 18 yaşındayım. Yarışmaya esprisini yapmayacağım. Denizli'de yaşıyorum. Lise bitti, li se bit ti. Birazcıkta üniversitede sürüneyim diyorum. Bu kadar, ha bu arada merhaba.

Leave A Reply