Halsiz Olmanızın Nedeni B12 Vitamini Eksikliği!

0

Günlük hayatınızda sık sık karşılaştığımız B12 vitamini eksikliğinin halsizliğe sebep olduğunu biliyor muydunuz?

Sürekli halsiz olmanızın sebebi iş temponuz yada günlük yaşamınız olmayabilir.

Bir iş yaparken çevrenizdeki insanlardan çabuk yorulmanız yaşlandığınızın değil B12 vitamininizin düşük olduğunun göstergesidir.

Uyku düzeninizin bozuk olması, halüsinasyonlar görmenizde delirdiğinize işaret değildir kesinlikle.

Sakin olun.. Sadece B12 vitamininiz eksik ama bu eksiklik tüm hayatınızı etkiliyor.

Her ne kadar bir çok kişi B12 vitamini eksikliğini önemsemede uzmanlar B12 vitamini eksikliğine bağlı olarak halsizlik, çabuk yorulma, dilin şişmesi, konuşma, tat alma bozuklukları, depresyon, anksiyete, sinirlilik, halüsinasyon görme, uyku bozuklukları, unutkanlık, hafıza kaybı, zeka düzeyinde azalmalar, görme bozuklukları, saçlarda, deri ve tırnaklarda çabuk yıpranma gibi sorunlara sebep olabiliyor.

Bu belirtilerden bir kaçına sahipseniz en yakın sağlık kuruluşuna gidip b12 vitamini değerlerinize baktırmalısınız.

Günlük B12 vitamini ihtiyacımız ne kadar?

Günlük B12 vitamini ihtiyacımız bir gramın milyonda biri olan mikrogram (mcg) cinsi ile ölçülüyor. Tabloda yaşa göre değişen günlük B12 ihtiyacını görebilirsiniz.

 2016-09-06_19-39-32

B12 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Tüm yaz grupları için önem taşıyan B12 vitamini sadece hayvanlardan elde edilen besin kaynaklarında bulunuyor. Bu yüzden kırmızı et, deniz mahsülleri  ve bol bol hayvan kaynaklı ürünler (süt, peynirler, yoğurt, ayran, kefir ve yumurta) tüketmelisiniz.

Dana ciğeri, dana eti, tavuk ciğeri, midye, uskumru, sardalya, lüfer, alabalık, somon, Ton bağılı, süt, peynirler, yoğurt, ayran, kefir ve yumurta.

328 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

20 yaşının başlarında, kumral, yeşil gözlü, konuşmayı seven (bazen hiç susmayan), dediğim dedik çaldığım flüt bir insanımdır. Genellikle dinlemeyi ve yazmayı severim. Telefon genel olarak elime yapışıktır:) İnternet olmadığı ortamlarda muhabbet yoksa kendimi idam edebilirim. Birde her yerde beni niceonedreamer olarak bulabilirsiniz.

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber