‘Hades ve Persephone’ Efsanevi Aşk

0

 

persephone

Persephone, bir gün arkadaşlarıyla çiçek toplamaya gider. Çiçekleri toplarken arkadaşlarından biraz uzaklaşır. O sırada oldukça güzel, göz kamaştırıcı bir nergis çiçeğiyle karşılaşır. Bu çiçek oraya Zeus tarafından yerleştirilen ve göz kamaştıran ışıl ışıl bir çiçektir.

Hades-abduction-of-Persephone

Çiçeğinin güzelliğine aldanan Persephona çiçeği koparmaya gider ve tam koparıcakken yer yarılır. Ardından Hades siyah atı mı dersiniz siyah töbebismillah şeyisiyle Persephona’u kaçırır. (ÇİÇEKLERİ KOPARTMASANIZA BEE!!11!!!111!!!)

Hades_and_persephone-1-

Tabii güzeller güzeli Persephona’un asıl adı ‘Kore’ ancak Hades ona ‘Persephone’ adını taktiim etmiiiş.

persephone-jpg

Ölüler ülkesine kaçırlan talihsiz Persephone, Hades’in vereceği narı yer ve ‘ÖLÜLER ÜLKESİNDE BİR ŞEY YİYEN BİRİNİN YERYÜZÜNE ÇIKMA HAKKI YOKTUR’ kuralı nedeniyle adeta lanetlenir.

persop

Persephone kayboldu geride ailesi durur mu? Durmaz. Demeter kızını arar ama bulamaz taa ki Güneş Tanrısı Helios ona kızının yer altına kaçırıldığını söyleyene dek. Olayların ardından Demeter Olympos’tan kaçar ve küsüşüyle topraklar bereketini yitirir.

hades_and_persephone_by_aegils-d8qa0mf

Zeus onu barıştırmaya çalışır, ancak Tanrıça Demeter yalvarmalara kulak vermez. Bütün yalvarmalarının boşa gittiğini gören Zeus, en sonunda Persephone’nin yılın üçte ikisini yani çiçek açma ve meyve zamanını, anası Demeter’in, geri kalan üçte birini, yani kışı da kocası Hades’in yanında geçirmesini kararlaştırır. Topraklar bereketini yeniden kazanır.

610

 

781 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Seren / 17 / Ankara Nam-ı değmez 'tamvururgirl' dersem bilmezsiniz.

Leave A Reply

Ankara Temizlik