Güneşten Elektrik Üretimi

0

GÜNEŞ ELEKTRİK ÜRETİMİ VE AŞAMALARI
Güneşten elektrik üretimi, maliyet açısından en verimli olanıdır. Bina ve işletmelerde kullanılan bu sistem belirli özelliklerin bir araya getirilmesi sonucu başarılı bir şekilde kullanılabilir.
Evlerde yaygın olan bu sistem binanın çatısına monte edilerek kullanılabilir, elektrik ihtiyacına göre panel sayısını arttırıp azaltabiliriz. Gece elektriksiz kalmamak için kullanılan akü sistemine bağlı ürünler aşırı yüklenmeyi ve zarar görmeyi önlemek için akünün şarj duruma göre gelen enerjiyi kesip bekletebilir. Bu sayede geceleri enerji sıkıntınız olmadan kullanabileceğiniz dolu bir akünüz olur. Aküdeki enerjinin azalması veya bitmesi durumunda enerji tekrar dolmaya başlar ve tamamen şarj olana kadar enerjiyi kesmez.
Akü miktarının doğru seçilmesi çok önemlidir, bunu hesaplarken evin konumu kaç gün güneş göreceği ve kaç saat güneş göreceği düşünülmelidir. Güneşlenme süresi kışın 5 saat, sonbaharda 7 saat, yazın ise 11 saat olarak belirlenmiştir bunların göz önüne alınması verimli enerji üretimi için gerekli olan önlemlerden biridir. Panellerin büyüklüğü ve küçüklüğü buna göre ayarlanmalıdır çok güneş gören bir yerde büyük panel kullanmak daha fazla enerji üretmeye ve depolamaya yarayacaktır. Akünün depo sistemi ne kadar büyük olursa elektrik depolaması o kadar yüksek olacaktır. Küçük bir akü sistemi seçerseniz güneşin az olduğu günlerde elektrik sıkıntısı çekersiniz.
Bunlar hesaplanmaz ise akü yeterince şarj olmaz ve elektriksiz kalma söz konusu olabilir. Bunun önene geçmek için dikkat edilmesi gereken hususlara kesinlikle uyulması gerekir. Güneşsiz günler olabilir ve siz yeterince akü sistemi bulundurmadığınız için elektriksiz kalabilirsiniz.
Bu sistemin en önemli parçalarından biride bahsettiğim gibi enerji kontrolünü üstlenen şarj regülatörüdür. Bu parça aşırı akımı önleyerek akünün şarj ve deşarj durumunu dengeler. Bu sayede daha verimli ve sağlıklı bir şekilde enerji üretimi desteklenmiş olacaktır. Sistemde kullanılacak en önemli parçalardan biride sigorta ve kablo seçimleridir, bu parçalar kaliteli olmalıdır, kalitesiz malzeme kullanılırsa ileride bozulmaları ve düzenli çalışmama gibi sorunlara yol açacaktır. Bu yüzden doğru ve kaliteli parçaların kullanılması sisteminizin düzenli çalışması için en önemli konudur.
Bu sistem genel olarak çevre dostu ve düşük maliyetli olduğu için tercih edilir. Kurulum dışında ve ürünün parçaları dışında aylık ödeyeceğiniz bir ücret yoktur. Ayrıca elektrik üretimi yanında su ısıtma işleminde de kullanılabilir.
Güneş ışını elektriğe çevirmek için kullanılan fotovoltaik ürünü yarı iletken olan bazı materyallerin güneşin yaydığı ışığı direk olarak elektrik enerjisine çevirmek kullanılır.

252 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik