Gözümüzü Neden Kırparız ?

0

Bazen fark ederek bazen fark etmeyerek yaptığımız ama sürekli tekrarladığımız bu hareketi neden yaptığımızı hiç düşündünüz mü ? Gözümüz narin ve hassas bir organdır. Böyle olduğu içinde çok iyi bir şekilde korunmalıdır. Korunması içinde iyi önlemler alınmalıdır işte bu görevi yapan en önemli şey göz kapaklarımız dır. Gözümüzü örten alt göz kapağı ve üst göz kapağı vardır. Göz kapakları istemli ve ya istemsiz olarak çalışabilirler.
goz-ameliyatinda-biyonik-donem-h1418672291

Uyku sırasında gözümüzü kapamamızın en büyük nedeni gözün kurumamasını sağlamaktır. Çünkü gözümüzün kornea kısmını sürekli ıslak tutmak gerekir, gözümüzü dakikada 10 ile 25 sefer arasında açıp kapayabiliriz. Bulunduğumuz ortamın havasında bir çok toz ve kir vardır. Bunlar gözümüze karışabilecek zararlı şeylerdir ve  göz kire, sabuna ,toza karşı oldukça hassastır. Göz kapakları açılıp kapanır ve bu arada gözdeki kiri , sabunu alıp götürür. Her açıp kapamamız da çıkan göz yaşı gözün kurumasını engeller ve göz bu sayede kurumaz. Küçük göz yaşı bezeleri göz kapağımızın altındadır. Göz kırpma  hareketi gözümüzü temizliyor ve ıslak kalmasını sağlıyor dedik bu temizleme esnasında göz yaşları dışarı akmaz , eğer öyle olsaydı göz damlaları sürekli dışarı damlar ve hiç hoş bir görüntü olmazdı. Gözümüzde bulunan küçük kanallar bu yaşları toplar ve burun boşluklarına boşaltırlar . Sadece ağladığımız zaman daha fazla yaş çıktığı için kanala sığmaz ve yaşlar taşar.

goz-yasi-kesesi

Normalde ışık varlığı sırasında göz bebeğimiz daralır ve az miktarda ışık girer ama çok fazla bir ışık sırsında bu daraltma da yetersiz gelir. Yine göz kapakları devreye girer ve istemsiz bir şekilde gözlerimizi yumarız Rüzgarlı ve dumanlı bir yerde ise de yarım kapanarak hem hasardan korur hemde az çok renkleri seçmeye yardım eder.

Rüyada-Göz-Kırpmak-Görmek-298x168

İşte her gün istemli ve ya istemsiz olarak yaptığımız bu hareket bile ufak bir eylem olabilir lakin bu bile muazzam bir düzen içerisinde gerçekleşir.

330 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply