Gözümüz Neden Seğirir?

0

Halk arasında göz seğirmesi birçok farklı nedene sahiptir. Genellikle göz seğirmeleri halk kendi tabiri ile hayır, şer olumlu şeyler olacak olumsuz şeyler gerçekleşecek, misafir gelecek vb gibi kültürümüze ait birçok tabir kullanılır. Göz seğirince genelde hayır veyahut şer oluğu söylenir; örneğin sol gözün seğirmesi şerre, sağ gözün seğirmesi hayra gibi, ancak doktorlara ve bu alanda uzman olan kişilere göre, bu göz rahatsızlıklarının yani normal şekilde olması haricinde artık bunun bir tik olması dışında; istem dışı yani bilinçsiz, kendi halinde süregelen, artık normalden daha fazla olan ve ağrı, sızı, görüş açınızı daraltması gibi rahatsızlıklar daha büyük göz rahatsızlıklarının uyarıcısı olabilir.

Ancak söylediğimiz gibi normal olan, çok nadir, ara sıra, bir sürekliliği olmayan bir göz seğirmesi elbette ki normal bir durum olup herşeyin yolunda gittiğine işarettir. Fakat seğirme arttıysa, sürekli olmaya başladıysa geçer diye bekliyorsanız fakat geçmiyorsa, artık sizi rahatsız etmeye başladıysa doktora başvurmanız gerekir.

img_3563


Göz seğirmeleri sıklığına göre doktora gitmeniz gerekebilir. Eğer gözünüz çok sık seğiriyorsa ve bu birden başlayıp artarak devam ediyorsa bunun nedeni göz sorunlarınızın başladığına işaret olabilir.

Eğer gözlük takıyorsanız ve ya lens kullanıyorsanız bu numaranızın arttığı ya da azaldığı anlamına gelebilir. Eğer gözlük veya lens kullanmıyorsanız bu durumda gözünüzün bozulduğu anlamına gelebilir.

Bazı durumlarda ise gün içerisinde gözlerimiz çok yorulur. Birçoğumuz gün içerisinde telefon, televizyon, bilgisayarın aşırı kullanımı vb şekilde gözümüzü uzun süre yorulmasına neden oluruz. Bazen kitap okumaktan, bazen çok uykusuzluktan da meydana gelebilir. Bazı durumlarda gözün çok yorulmasına karşı verilen bir tepki olarak da göz seğirebilir..

img_3562

Bu ilerlemeden bir doktora başvurmanız gerekebilir, zira biraz süre geçtikten sonra bu göz seğirmeleri artabilir veya azalabilir. Eğer şiddetli bir ağrı, gözünüzü sürekli -açamayacak kadar- kırpma, artık gözün gürüşünü engelleme durumuna gelebilir. Bu yüzden göz seğirme sıklığınız arttıysa çok nadir olan birşey olmaktan çıkıp; iki günde bir ya da sürekli tekrarlıyorsa bir doktora görünmeniz gerekmektedir..

355 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply