Gördüğünüzde Büyüleneceğiniz Doğa Olayları

0

Yağmur, kar, gökkuşağı gibi doğa olaylarıyla karşılaşmamız mümkünken şimdi göreceğiniz türden olaylara şahitlik etmek zor görünüyor.

1-) Ölüm Sarkıtı (Brinicle)

Icy Finger of Death ismini de alan bu olay, denizin yüzeyinden ayrılmış olan buz kütlesinden ayrılan tuzlu suyun yavaş yavaş donarak denizin tabanına ulaşması anlamına gelir bu olay. Önüne çıkan her türlü canlıyı öldüren bu sarkıt, görünümü açısından etkileyici olsa bile tehlikeli.

large (6)

2-) Donmuş Hava Baloncukları

Alberta’nın Abraham Gölünün altında bulunan metan gazının donmasıyla oluşan muazzam görüntü, kışın resmen görsel bir şölen önümüze getiriyor.

10703628_532136940221443_6346552473342521602_n1-638x700

3-) Yürüyen Kayalar

Kayalar bir süre gizemli kalmış ama ardından onların bu hareketinin yağmur, buz ve rüzgar etken olduğu belirlenmiştir. Hareketlerini gözle görerek karar vermek mümkün değil.

5406c34cf97adb2a1cb281ab

4-) Volkanik Patlama Şimşekleri

Volkamlardan çıkan dumanların oluşturdukları bulutların yüksek miktarda elektrik yüklü olduğunu biliyorduk. Bu yüzden oluşan dumanların içerisinde de şimşek fırtınaları gözlemlenebiliyor zaman zaman.

images

5-) Kristal Mağaraları

Meksika da Naica Mine bölgesinin altında bulunan bu mağaralar, nem oranı yüksek olan ve madencilerin 1910 da keşfettiği mağaralar günümüzde de varlıklarını sürdürmektedirler.

ojo-de-la-reina-hoehle-des-koenigs-2830

6-) Gökkuşağı Okaliptüsü

Kuzey Yarım Küre de doğal olarak görülen tek okaliptüs türü olan bu ağaç rengarenk görünümüyle sizi büyülüyor. Sık sık insanları  ziyaret etmek istediği bu ağaçları bir gün bizimde görebilemiz dileğiyle…

666_pt1_agas

 

7-) Mammatus Bulutları

Şiddetli fırtınaların öncesinde nadir olarak gözlenlenmiş bu bulutlar, farklı görünümleriyle dikkat çekiyorlar.

images (1)

😎 Parlayan Sahil

Maldivler de görülen bu sahil kimine göre yakamoz kimine göre parlayan denizanalarının yaptığı göç kimine göre ise gece parlayan mikroskobik planktonlardan kaynaklanıyor. Sebebi her ne olursa olsun sihir gibi gözüküyor ve çok etkileyici.

images (2)

9-) Pembe Göl

Karides yoğunluğunun veya özel bir bakteri türünün rengini değiştirdiği göl, Avustralya’da bulunuyor. Peri masalından fırlamışçasına gözüken göl, ziyaretçilere açıktır. Hillier Gölü ismindedir.

images (4)

10-) Kutup Işıkları

Doğal ışımalar olan ve Ruhların dansı ismi de takılan bu doğa olayı Kutup bölgelerinde görülür. Kanada ve İsveçte izleyebileceğiniz bu büyülü manzarayı başka Kuzey ülkelerinde de görebilirsiniz.

large (9)

238 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply