Google’ın Yeni Doodle’ı Adile Naşit !

0

Adile Naşit ya da bilinen gerçek adıyla Adela Özcan, Türk sinema ve televizyonlarında önemli yere sahip olan bu oyuncunun bugün 86.doğum günü. Doğum günü olması sebebiyle Google’a Doodle olan Adile Naşit, 17 Haziran 1930’da İstanbul’da doğdu. Babası komedyen, annesi oyuncu olan Adile Naşit, annesinin yolunu izleyerek hayatına devam etti.

14 yaşında, Şehir Tiyatroları ve Çocuk Tiyatroları’nda yer almaya başladı. 1947 yılında “Yara” filmiyle sinemaya giriş yaptı. Daha birçok film, dizi ve programlarda yer alan Adile Naşit, Türk milletinin gönlünde taht kurabildi.

Ankara’nın Çankaya ilçesinde Adile Naşit’e ait bir büst var. Ayrıca Adile Naşit Parkı’da  bulunmakta.

Bugün 86. doğum günü olması sebebiyle Google’a Doodle olan bu oyuncu, onlarca filmde oynamıştır. “Abbas Yolcu”, “Beyoğlu Güzeli”, “Beş Parasız Adam” bu gibi filmlerden sadece bazılarıdır.

Canlandırdığı anne karakterlerinin harikalığı sayesinde 1985 yılında “Yılın Annesi” seçilmiştir.

11 Aralık 1987’de İstanbul’da vefat eden Adile Naşit, Karacaahmet Mezarlığı’nda ilk  eşi ve oğlu ile birlikte yatmaktadır.

Bizde vefat etmiş bu ünlü oyuncunun doğum gününü Tumblr Türkiye olarak canı içten kutluyoruz.

 

 

265 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Liseye yeni geçmiş, bilgisayarı, telefonu ve kitaplarının olduğu bir dünyada yaşamayı tercih eden biriyim. Müzik bölüm şeysinde yazarım. Umuyorum ki Venüs'ten geldiğimi düşünmediniz. Bu bir sır ama ben Venüs'ün gökyüzüyüm.

Leave A Reply