Giresunlu Cevat’ın Oyunu: Crysis!

0

crysis-3-prohpet

Geçtiğimiz yıllarda serinin üçüncüsü çıkan Crysis oyununun yapımcısının Türk olduğunu biliyor muydunuz? Giresun doğumlu Crytek şirketinin Ceosu ve Crysis oyun kurucusu Cevat Yerli doğduktan sonra ailesiyle Almanya’ya göç etmiştir.. Türk-Alman bilgisayar oyunlarının yapımcısı Cevat Yerli, dünyadaki en büyük oyun şirketlerinden biri olan Crytek şirket kurucusu ve aynı zamanda da Yönetim Kurulu Başkanı’dır..

crysis3pc1338618189021-1024x576

2007, 2011 ve 2013 yılında Crytek şirketinin çıkardığı bu oyunlar birer bilim kurgu oyunudur. Bu oyunu yapanların Türk olması ve Türkçe dil seçeneğinin de olması oyunun çıktığı yıllarda, Türkiye’de de en fazla oynanan ve indirilen oyunlar arasında kolayca yer bulmasını sağladı.

Kardeşleri (Avni Yerli ve Faruk Yerli) ile birlikte kurduğu bu şirket birçok başarıya imza atmıştır.. Şirketin ilk oyunu Far Cry ise 1 milyondan fazla satılmıştır..

indird

Oyun Nasıl Oynanır?

Oyun 2047 yılında geçiyor. Burada uzay teması çokça işlenmiş durumda.. 2. Oyunda 2023 yılında geçen bu oyun yıllar sonrasını konu ediniyor ve geçen sürede ise şehirler artık eski güzelliğine sahip değil.. Kendimize has yayımız ile çıktığımız bu yolculukta birçok canavarlarla savaşıyoruz.

crysis3pc1334578776006-1024x576

Oyunun amacı, evreni CELL şirketinden kurtarmak ve aynı zamanda yaratıklardan arındırmak. Bunun için çeşitli silah ve  ekipmanlara ihtiyaç duyuyoruz.. Zaten oyuna girişte birçok oyunda da olduğu gibi eğitim görevini seçme şansınız var ve böylelikle oyuna başlamadan eğitim görevini tamamlamaya çalışırken bir yandan da temel ekipmanları gözden geçirebiliyor, silah bıçak vb kullanımını test edebiliyor,  işlevlerini çözebiliyor,  nano elbiseleri test edip – uygulayabiliyor ve kısa yollara alışabiliyorsunuz.. Eğitim görevini tamamladığınız takdirde artık eliniz alışmış oluyor.. Bunun ardından size yedi ana görev veriyor. İlk göreviniz ise büyük bir geminin içerisinde yağmurlu bir havada yol alırken, ikinci görevde New York’a gidip CELL askerleriyle savaşıyorsunuz.. Çok zor görünüyor olabilir elbette.. Fakat her ana görev için yardımcı alt görevler de var. Bu yan görevlerle çeşitli eşyaları açabilir ya da giydiğiniz nano kıyafeti güçlendirebilirsiniz. Sol alt köşede bulunan haritada yardımcı alt görevlerin yerleri mevcut.. Askerler veya canavarlarla mücadele ederken yakınlaştırma özelliği olan silahlar da mevcut.. Bize sadece görev yerine gidip avlanmak kalıyor.. Ayrıca yardımcı alt görevler sayesinde silahınızı bir üst seviyeye geliştirebilir ve ana görevi başarıyla tamamlayabilirsiniz.

crysis3pc1334578776007-1024x576

Sekiz değişik modu olan bu oyunun, Deathmatch, Team Deathmatch, Assault, Crash Site, Hunter, Spears gibi çeşitli amaçlar için haritaları bulunmakta..  Bu haritalara giriş yaparak diğer oyuncularla ya da onlara karşı oynama imkanınız var. İlerleme kaydettikçe çeşitli yetenek sahibi oluyor ve kullanabileceğiniz  silahları arttırabiliyorsunuz..

Crysis-3

Son çıkan sürüm olan Crysis 3,1 ve 2 nin kurgusunu devam ettirdiği için ve üzerine birçok yenilik koyulduğu için başarılı bir yapım olmuş. Grafikler yenilenmiş, tekli oyun kısmı biraz yetersiz fakat çoklu oyun kısmı ile gayet güzel dengeliyor.. Ve belirttiğimiz üzere Türkçe dil desteğine sahip ve bu yenilik sadece menülerde de değil üstelik! Konuşmalar, ara videolar, ve oyun içi metinlerin tamamı Türkçeye çevrilmiş.. Böylece oyunu Türkçe olarak oynamaya devam edebiliyoruz..

280 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply