Gezegenleri Tanıtıyoruz : Sevgi Dolu Plüton

0

1930 da keşfedildiğinden 2006 ya kadar gezegen olarak kabul edilen  Plüton gezegen olma statüsüne uymadığı için  2006 da gezegenlikten çıkarılmıştı. Eris ve Ceres ile Plüton Kuiper kuşağının önemli üyelerinden biri olarak görüldü.Güneş sisteminde bilinen en büyük ikinci cüce gezegendir. Taş ve buzdan oluşmaktadır. Kütlesel olarak Plüton Eris’den bir miktar daha büyüktür.

plüüüüyütütüy

Plüton un keşfi tüm dünyada büyük bir yankı uyandırdı.Adlandırması hakkında çok çeşitli fikirler ortaya atıldı.O dönemde Oxford’a giden 11 yaşındaki bir çocuk tarafından Plüton ismi önerildi .Plüton klasik mitolojide yer altı dünyasının tanrısı olarak bilinir. Gezegende muhtemelen karanlık ve soğuk olarak düşünülmüştür.bu ad uygun görülmüştür,bu isim oy birliği ile seçildi ve çocuğa da 5 paund ödül verildi.

22717bc2-ec3a-41c6-b974-a74a4281a802

Plüton’un yüzey sıcaklığı yaklaşık -238 derecedir. bu kadar soğuk olmasından dolayı zaman zaman ince atmosferi dahi buz tutar. Plüton’dan alınan ilk görseller 1980′ li yıllardan sonra gerçekleşmiştir bilim adamlarına göre Plüton’un iç yapısı oldukça farklıdır. Mantosunun çevresi kayalıklar ve buz parçalarından oluşmaktadır. Yani bir nevi buzlu bir mantosu var diyebiliriz . Plüton’un kendi yüzeyindeki enerji ve ısı sayesinde şuan Plüton’da kalın bir okyanus tabakası oluşmuştur. Plüton’un beş tane doğal uydusu vardır. Charon bunların içinde ilk keşfedileni ve

Plüton’a  2006 yılında fırlatılan New Horızons insansız uzay aracı geçtiğimiz yıl Püton’un fotoğraflarını yolladı. Eskiden net bir fotoğrafı olmayan Plüton’un çok net fotoğrafları gönderilmişti ve bu fotoğraflarda  gezegenin üstünde kalp benzeri bir şekil vardır ve bu olay tüm dünyada ydooddle ankı yapmış hatta Google’ye doodle olmuştur.

Nasa’ nın Mars ta aradığı hayat belirtilerinden bazılarının Plüton’da bulunduğu belirtildi. Mavi bir gökyüzü ve kırmızı donmuş su parçaları bulundu. Etrafında mavi bir sis halkası olduğu da söylendi. Daha öncede nitrojen buz dağlarının olduğu kanıtlanmıştı. bulunan buz parçalarının kırmızı olması herkesi şaşırtmış.İleride deuzay aracından hala bilgi gelmesi konusunda umutlular.

Uzay arastirmalari meraklilarinin Pluton gezegeniyle ilgili olarak heyecanla bekledikleri NASA aciklamasi yapildi. Pluton gezegeninde mavi bir gokyuzu ve kirmizi renkli donmus su parcalari var. (NASA)

Hem Nasa hem diğer gezegenler tarafından bir hayli çekti bu Plüton ! İlk gezegensin dediler sonra değildin dediler, ama son fotoğraflar gösterdi ki o hala bize karşı sevgi dolu ve kalp kalbe karşı 🙂

386 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik