Gezegenleri Tanıtıyoruz: Küre-i Arz , Nam-ıdiğer Dünya

0

Dünya güneşe en yakın 3. gezegendir. Yeryüzü , Mavi gezegen ve ya eski olarak Terra da denebilir. Güneş sistemindeki en büyük ve en yoğun beşinci  gezegendir ve üçte ikisi sularla kaplıdır.tek doğal uydusu Aydır.

dunya-rmxgx326

Dünya’nın yaşı öyle alelade üzerindeki en yaşlı kayacı hesaplamakla bulunmaz. Çünkü bilinen en yaşlı kayaçlar bile artık yeryüzünde bulunmayan eski kayaçlardan oluşmuştur. Dünya üzerinde ki en yaşlı kayaç Grönland’da bulunmuş ve 4,1 milyar yaşındadır.yapılan araştırmalara göre ise bu Mavi Gezegen 4,55 milyar yaşındadır. Dünyanın üzerinde  topografik yapılar vardır. Ekvatordaki yarıçapı kutuplardan daha fazladır.kutuplardan basık ekvatordan şişik olan dünyanın bu biçimine geoit denir .Geo latincede dünya demektir.katmanları;su küre,taş küre,hava kür ve ateş küredir.

world

İç Yapısı

İç yapısı diğer gezegenlergibi kimyasal katmanlardan oluşur. akışkan bir dış çekirdeğive katı bir iç çekirdeği vardır. Yer kabuğuna doğru inildikçe sıcaklık her kilometrede 30 derece artar. Dünyada ki depremlerin nedenleri yer kabuğundaki kırıkların birdenbire harekete geçmesi ve ya birbirinden uzaklaşmasıdır

Yer kabuğu mantoya oranla daha hafif maddelerden oluşmuştur. Yer kabuğu mantonun çok yumuşak olan üstüne yerleştirilmiş biçimdedir ve bazen hareket edebilir. Dünya’nın iki çeşit hareketi vardır birisi kendi etrafındadır ve bu dönüşü 23 saat  56 dakika 4 küsür  saniyede tamamlar diğer hareketi ise güneş etrafındadır ve bunu da elips bir yörüngede 365 gün 5 saat 9 saniyede tamamlar. dünyanın kendi etrafında dönmesiyle gece ve gündüz oluşur. güneş etrafında 23 derece 27 dakikalık bir eğiklik ile dönmesiyle ise mevsimler oluşur.

403 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik