Gezegenleri Tanıtıyoruz: Kızıl Gezegen Mars

0

Son zamanlarda adını oldukça sık duyduğumuz bu kızıl gezegen Dünya’nın bir nevi kuzeni olarak görülür. Güneş’e yakınlık olarak Dünya’dan sonra gelir dördüncü  sıradadır. Mevsim dönemleri ,dönme açısı gibi etkenler yönünden Dünya’ya benzemektedir. Görünüşündeki bu kızıllık yüzeyindeki demir oksitten kaynaklanır. İki tane uydusu vardır. Mars’da ki Olimpos Dağı Güneş Sistemi’ nin en büyük dağıdır ve yine Mars’ta bulunan Marineris Vadisi bilinen en büyük kanyonudur . Ayrıca üzerinde çok büyük bir meteor krateri vardır. Mars Yörünge Kaşifi uydusundan alınan bilgilere göre sıcak aylarda tuzlu su akıntılarının olduğu bildirilmiştir.
foto mars   Haziran 2008 de Phonex Uzay gemisinin verilerine göre Mars’da ki kuzey kutbuna yakın toprağının  kuşkonmaz gibi bitkileri yetiştirmek için elverişli olabileceğini bildirdi. Marsın toprağı değişik bir şekilde ikilem gösterir. Kuzey yarım küresi la akıntılarıyla düz ovalar içerirken, Güney yarım küresi çarpışmalarla krater ve çukur içerir. Mars da ki bu Olimpos dağı Everest’ in üç katıdır. Marsın atmosferi genel olarak karbondioksitten  oluşsa da  su ve oksijen izleri de taşımaktadır.

Gezegenlerden Dünya’ ya mevsim olarak en çok benzeyeni Mars’ tır. marsta bir gün 23 saat 39 dakikadır. İki küçük uydusu vardır.

Peki ya neden Marsın üstüne bu kadar düşülüyor? gerçekten yaşam var mı ?

Dünya dışında yaşanılacak bir yer arayışında Mars hep ilk sırada oldu tabi bunun en büyük nedenlerinden biri dünya ya az çok benziyor olması.

Yaşam Var Mı ?

Yaşam arayışlarımız için tabi ki de en önemli element sudur,  çünkü su yaşamdır. Mars ın kuzey kutup bölgesi kışın sürekli soğuk olur ve dondurucu bir soğuğu olur bu da atmosferinde ki karbondioksitin ‘ kuru buz ‘ şeklinde katılaşması ile olur. havası tekrar ısındığında ise   buzlaşmış karbondioksit rüzgarlarla uçmaya başlar bu mevsim değişiklikleriyle de büyük miktarda toz ve su buharı taşınır bu da dünyadaki kırağı benzeri şeylerin oluşmasını sağlar. Hollanda da ki bilim insanları da marsın toprağını analiz ettiler ve fasulye domates gibi bitkilerin yetiştirebildiklerini söylüyorlar. AB’ li bilim adamları da gezegenin eskiden okyanuslarla kaplı olduğunu ve meteor çarpmalarıyla da gezegende tsunamilerin oluştuğunu öne sürüyor. Şu anda hala Mars hakkında sürdürülen ve gelecekte planlanan bir çok proje var. şuan elimizde ki bulgularda gösteriyor ki belki yakında Mars’ a taşınabiliriz he Ne dersiniz ?

DIGITIZED PLANET MARS

356 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik