Gezegenleri Tanıtıyoruz: Göz Bebeği Satürn

0

Satürn’ ün o güzel halkalarını bilmeyen yoktur. Satürn ; çoğunlukla helyumdan oluşmuş halkalı bir gaz devidir. Adını Yunan mitolojisinden alır. Çok sayıda uydusu vardır gezegenin halkalarını ilk gören Galileo dur ancak o da ilk başta halka olduğunu anlayamamıştır. Satürn uygarlıklar içinde önemli bir gezegen olmuştur yunanlar tarafından Cronos ismini alarak Jüpiter’ in babası gibi görülmüştür.

Kalın ve karışık bir atmossatürn-5feri vardır. Gaz devlerinden beklenildiği gibi atmosferi çoğunlukla hidrojenden oluşur. Satürn’ ün kendi ekseninde dönüşü sistem1 ve sistem2 olarak ayrılır. Yörünge periyodu 29.4 yıldır. Satürn’ ün yoğunluğu çok düşüktür. Ekvator bölgeleri dönüşünü 10 saat 14 dakika kutup bölgeleri ise 10 saat 39 dakikada tamamlar.

Satürn’ ede çok sayıda uzay aracı fırlatılmıştır, gizemleri keşfedilmeye çalışılmıştır. Bir çok şey bulunduysa da hala karanlık sırları olabileceği düşünülüyor.


saturnun-uydulari-dinozorlardan-daha-genc-olabilir-bilimfilicom

    Halkaları

Halkalarının gezegen oluşurken etrafta uçuşan toz parçalarıyla oluştuğu düşünülüyor. Halkalar tek parça değil iç içe geçmiş yapıda bulunmaktadırlar ve parlaktırlar. bazı halka aralarında boşluk bulunduğu bilinmektedir, bu halkalara isimler verilmiştir. . Cassini uzay aracının bir tespiti sayesinde  Satürn’ün G halkasının (en dıştaki ), gezegenin büyük uydusu Mimas’ ın manyetik alanı sayesinde tek parça durduğu anlaşıldı. bu da G halkasının yapısının biraz daha farklı olduğunu ortaya koydu.

Ayrıca satürn gezegenler arasında basıklık oranı en yüksek olandır ve metan sağanağı şeklinde yağmurlar bin yılda bir yağar

405 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Comments are closed.

Ankara Temizlik