Gezegenleri Tanıtıyoruz : Gizemli Gezegen Merkür

0

Bugün sizlere ikizler ve başak burcunun yöneticisi Merkür den bahsedeceğiz. Aslında güneşe fazla yakınlığından dolayı hakkın da bilgiler sınırlıdır .hala ortaya çıkarılamamış sırları vardır  Elimizden geldiğince bilgilendirmeye çalışacağız. Adını roma mitolojisinde tanrıların  habercisi olarak da bilinen Merkür den alır, çıplak gözle görülebilir. Uydusu yoktur koyu renkli bir gezegendir. Güneşe uzaklığı değişkenlik gösterebilir genel olarak 46  milyonla 70 milyon arasındadır. Gezegenin yoğunluğu bir hayli yüksektir. Yoğunluk bakımından dünyadan sonra ikinci sırada gelir. Etkili bir atmosfere sahip değildir bu yüzden gece gündüz sıcaklık farkı yüksek olarak bilinir. gündüz 450  derecenin üstüne çıkabilirken  gece -170′ e kadar düşebilir. Gündüz çöl gece kutup görevi gören bir gezegen kısaca. Şöyle bir resmine baktığımızda aya ne kadar benziyor diye düşünebilirsiniz ama incelemeler sonucu dışarıdan ne kadar benzetilse de bir çok farklılık olduğu çıkmıştır. Merkür  en iyi gözlem anında yarım bir daire gibi gözükür.

iste-merkurun-o-fotograflari-15660-3g

Kısaca Tarihçesi

1639 da İtalyan gök bilimci olan Giovanni Battissa Zupi teleskopla Merkür ün evrelerinin olduğunu anladı ve güneş etrafında dönüyor dedi. 1180 ler de  de başka bir bilim adamı Merkür ün koyu ve çık renkli bölgelerini gösteren ilk albedo haritasını çizdi. Yunan asıllı ve Türkiye Fransız bir gök bilimci Merkür ün o zamana kadar ki en kapsamlı albedo haritasını kitabında yayımladı (1934). Daha sonra kesin olmayan bazı bulgular elde edildi.

1973 de Mariner10 uzay sondası Merkür e fırlatıldı bu sayede kütlesi, çapı, manyotosferi hakkında bilgiler elde edildi. Haritası çizildi ve fotoğrafları çekildi.

3 ağustos 2004′ de  Messenger uzay sondası 2011 de Merkür ün yörüngesine girmek üzere fırlatıldı. 17 Martta yörüngeye ulaştı 4 yıl görevini başarıyla yaptı  ama bu uzay aracı yakıtının bitmesiyle Merkür’e çakıldı ve Merkür’ün üstünde bir krater açtı.(Mayıs 2015)

MercurySymbolMeaning

Merkür’ün kendi etrafında dönme hızı çok yavaştır bu kadar yavaş ve  küçük bir gezegen olmasına rağmen manyetik alanı fazladır bir hayli gizemli bir gezegendir . Kendi etrafındaki dönüşünü 58,65 günde tamamladığı bilinmektedir güneşin etrafında ki dönüşünün de üçte ikisini gerçekleştirir bu nedenle güneşin hareketi daha yavaşmış gibi görünür. bu da gezegenin ayrı bir esrarengiz yönüdür.

 

269 total views, 3 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply