Gezegenleri Tanıtıyoruz : Eğik Gezegen Uranüs

0

Uranüs süprizlerle dolu ve her şeyiyle tam olarak bilinmeyen bir gezegendir,benimde sistemde rengini en sevdiğim gezegendir, astrolojide her burçta 7 yıl kalır,kişisel özgürlüğü ve değişiklik duygusunu yönetir.Güneşe yakınlık bakımından yedinci sıradadır, üçüncü büyük gezegendir 1781 yılında keşfedilmiştir. Adını Yunan mitolojisi’ nin gökyüzü tanrısından almıştır. Buz devleri  sınıfına girmektedir. Güneş etrafındaki donüşünü 84 yılda tamamlar. kendi etrafında ise yaklaşık 18 saatte döner ve bir tekerlek gibi döner.Kütlesi dünyadan 15 kat fazladır.

Uranüs’ün etrafında 10 tane ince ve keskin hatlı  halka varduranus54874ır ama bunların yapısı tam olarak belirlenememiştir . Uranüs kutupları güneşe dönük biçimde döner. Teleskop ile keşfedilmiştir. 27 tane uydusu vardır Jüpiter ve Satürn’ den sonra en çok uyduya sahip gezegendir. Fazlasıyla ağır element içerir ve Uranüs de de ülkemizde olduğu gibi  kutup ışıkları görülür.

Uranüs’ ün en büyük özelliği yörüngesine paralel bir şekilde yatık durmasıdır. Gezegenin çoğu buzdan oluşmaktadır. 97 derecelik bir eksen eğikliği vardır ve bu çok büyük bir derecedir. Uranüs’ ün böyle durmasına sebep olarak bazı teoriler ortaya atılmıştır biriside şudur; oluşum aşamasında bir çarpışmaya uğramış olması. Ama bir sorun daha var ki Uranüs’ ün ekvator kısmındaki uyduları da onunla birlikte eğik  dönüyorlardır, bu da akıllara bir çarpışma olsa bile’ uydularına da mı aynı şekilde eğecek biçimde çarptı ? ‘sorusunu getiriyor. Bu nedenle bilim dünyasında Uranüs’ ün bu gizemli dönüşü hakkına bir fikir birliği yok. Umarız en kısa zamanda çözülür ve gezegenin gizemi açıklığa kavuşur.

318 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply