Gezegenleri Tanıtıyoruz: Çoban Yıldızımız Venüs

0

Halk arasında parlaklığından dolayı Çoban yıldızı olarak da bilinen Venüs, Merkür ve Dünya arasındadır.Güneşe yakınlık olarak ikinci sırada olsa da gezegenler arasındaki en sıcak gezegendir ve bu atmosferinin güneş ışıklarını tutup bırakmamasından kaynaklanır , yüzeyi yaşanamayacak kadar sıcaktır (biz burada 40 dereceye dayanamıyoruz ) . Dünya ile kardeş gezegen olarak da bilir boyutları benzerdir  .Venüs kalın bulutlarla kaplıdır ve bu atmosfer güneş ışığını yansıttığından gökyüzünde en parlak gezegen olarak gözükür. Dünya dan 90 kat büyük yüzey basıncı vardır.Eğer Venüs’e gitsek atmosferinin ağırlığı altında ezilir bunun yanında da sıcaklıktan erirdik. Venüs ün atmosferi çoğunlukla karbondioksit ve sülfürik asitten oluşmaktadır.

Venus-real_color

Peki ya nasıl keşfedildi ? Parlak bir gezegen olması bence keşfedilmesini kolaylaştırmıştır.Venüs de Güneş gibi yükselir sonra batar ama en önemli farkı tersine dönüyor olmasıdır. Dünya’ dan bakıldığında Venüs doğuda batar , batıda doğar .

2010 yılında Avrupa Uzay Ajansı ‘nın Venüs Express misyonu ile elde ettiği kızılötesi yüzey görüntülerine göre son yüz bin yıl yeniden volkanizması’nın aktif olduğu bulunmuş .Bu demek oluyor ki Venüs yeniden volkanik olarak aktifleşebilir. ☺

Venüs ‘de yaşadığımız bir Venüs günü Dünya da ki 117 güne denktir , kendi dönme süresi ise 243 dünya günüdür ve Venüs’ ün küresel bir manyetik alanı yoktur . Bazen atmosferinde atmosferik yıldırım patlamaları olmaktadır(2007’de onaylanmıştır.)

Kısaca Tarihi

Bu gezegen  bir çok dilde haftanın  günlerine isim olmuştur. Maya uygarlığından bu yana hem astroloji açısından hem diğer yönlerden önemli bir gezegen olmuştur . Birçok uzay aracı gönderilmiştir.1962 yılında yüzeyinin çok sıcak olduğu ortaya çıktı.1990-1994 yılları arasında Magellan uzay aracı Venüs ün yörüngesine yerleşti ve yüzeyinin ℅98 ini haritaladı. 2005 yılında Avrupa Uzay Ajansı  Venüs’ün yüzeyini incelemek için Venüs Express programını başlattı. Japonya’nın Akatsuki Uzay aracının da 2016 da Venüs ün yörüngesine girdiği tahmin ediliyor. Bu program ve Japonya’nın uzay aracı sayesinde ileride Venüs ile ilgili bilgilerimizin artacağı düşünülmektedir.images

305 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply