Game of Thrones Dizisinin Konusu Nedir?

0

Game of Throne dizisi R.R. Martin’in A Song of Ice and Fire serisinden uyarlanmıştır. Türkçe anlamı Taht Oyunları olan dizinin konusu 9 büyük krallığın bir kıtada üstünlük mücadelesini anlatıyor.

Dizinin ilk sezonu Westeros’ta yaşayan ve soylu bir aile (krallık) olan Stark’ların Piskopos Eddard’ın kralın sağ kolu olmasıyla başlarına gelen türlü olayları anlatmakla başlangıç yapıyor. Ancak sanmayın ki Stark Krallığının iyi taraf olduğunu. Bu dizide iyi diye bir şey yok. 9 krallığın dokuzu da kendi çıkarları ve kıtanın liderliği için mücadele veriyor.

Peki 9 Büyük Krallığın İsimleri Neler? 

Öncelikle dizide öne çıkan 5 büyük krallık var. Bunlar Baratheon, Stark, Lannister, Targaryen, Greyjoy Krallıkları. Bunları Arryn, Tully, Tyrell ve Martell Krallıkları takip ediyor.

5 Büyük Krallığın Özellikleri Neler?

Baratheon Krallığıgame of throne

Önemli krallıklar arasındadır. Sancakları sarı rengin üzerinde şahlanmış geyiktir. Krallığın sembolü olan cümle Bizimki Öfkedir (Ours is the Fury)’dir.

Stark Krallığı

Kıtanın en kuzeyinde ve soğuk bir krallıktır. Topraklarına verilen isim Winterfell (Kış Baharı)’dir. Baratheon Krallığına destek olmuştur. Sancakları bozkurttur. Krallığı temsil eden cümle Kış geliyor (Winter is Coming )’dur.

Lanister Krallığı

Krallığın en zengin ailesidir (ayrıca ilişkiler konusunda oldukça karmaşıktır). Sancakları kızıl rengin üstünde kükreyen aslandır. Krallığı temsil eden cümle Kükreyişimi Dinle (Hear Me Roar) olsa da Lanisterler Borçlarını Daima Öderler (Lannisters Always Pays His Debts ) ile tanınırlar.

Targaryen Krallığı

Kıtanın eski hakimidir. Dar Denizin ötesine sürgün edilmişlerdir. Amaçları yurtlarına tekrar dönmek ve kıtanın hakimiyetini tekrar ele almaktır. Sancaklarında kızıl başlı üç ejderha vardır. Krallığı temsil eden cümle Ateş ve Kan (Fire and Blood)’dır.

Grejoy Krallığı

Oldukça savaşçı ruhlu bir krallıktır. Demir Ada adı dedikleri adalarda yaşarlar. Sancakları altın renkli denizanasıdır. Krallığı temsil eden cümle Ekin Ekmeyiz (We Don’t Sow)’dir.

 

554 total views, 3 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Başlarda çekingen tanımaya başladıkça içindeki deliyi ortaya çıkaran böyle manyak biri işte.

Leave A Reply

Ankara Temizlik