Filmlerde bilimsel hatalar

0

Uzay Savaşları Çok Gürültülüdür

 

Elbette, filmleri heyecanlı kılabilmek adına, uzay savaşları sırasında müthiş ses efektleri kullanılmaktadır. Ne var ki, uzay boşluğunda sesi yayabilecek moleküller bulunmamaktadır. Yani uzay savaşları gerçek olsaydı, tamamen sessiz gerçekleşeceklerdi. Dolayısıyla, o heyecanlı Star Wars uzay savaşlarını izlerken, daha gerçekçi bir deneyim için sesi kapatarak izlemenizi tavsiye ederiz. Ya da kapatmayın, boşverin.

Korkutucu Mağaralardaki Korkunç Canavarlar

 

Filmlerde mağaralarda yaşayan canlılar hep devasa, korkunç, ürkütücü gösterilmektedir. Halbuki mağaraların süper karanlık olmasından ötürü, burada herhangi bir bitki yaşayamaz ve oksijen oranları son derece düşüktür, besin kısıtlıdır. Bu sebeple mağaralarda yaşayan canlılar hep ufak tefektir. Buralarda yaşayan türler tamamen enerji koruması üzerine evrimleşmişlerdir.

Susturuculu Silahlar

Susturuculu silahlar tam olarak filmlerde çalıştığı iddia edilen şekilde, her silahta eşit şekilde ve minik bir “ciyuv” sesi çıkaracak şekilde çalışmazlar. Araştırmacıların söylediğine göre, süpersonik (ses hızı üstü) hızlarda mermi gönderen silahları etkili bir şekilde susturmanın bir yolu henüz yoktur (bazı filmlerde bunu iddia edenleri bile görebilirsiniz). Mermi ses bariyerini aştığından, sesi her türlü duyulacaktır. Subsonik (ses hızı altı) silahlar ise basitçe, büyük ve güçlü bir zımbanın çıkardığı sesi çıkarırlar ve bu ses genelde silahın içerisinde kayan ve hareket eden parçaların sürtünme sesidir, merminin sesi değil. Sıradan bir insan, susturucuya rağmen silahın ateşlendiğini kolaylıkla duyup, ayırt edebilecektir. Kısaca susturucular, silahı “susturmazlar”, sadece “sessizleştirirler”. Sadece belli ses değerlerinin üzerindeki sesleri baskılarlar.

Radyoaktif Objelerin Parlaması ve Renklerinin Yeşil Olması

Filmlerde gördüğümüz bu olay da tamamen yalandır. Radyoaktif objelerin parlaması için fosfor gibi bir madde ile etkileşime girmiş olmaları gerekir. Aynı zamanda radyoaktif maddelerin çoğunun rengi metal gibi gridir. Yani radyoaktivite yükseldikçe yeşilleşen maddeler de Hollywood’un uydurmalarından birisidir.

Lazerleri Görebilmemiz

Lazerler görülebilir mi? Bir milyoncudan satın alıp içerisine 3 adet minik pil yerleştirirseniz evet, ancak güçlü lazerlerin hiçbirisi gözlerimiz tarafından algılanamaz. Birisinin Avenger’ın başında bulunan kahramana, Iron Man’e bunu anlatması gerekiyor.

Dinozorların Klonlanması

Dinozor DNA’sı bulsanız bile klonlama yapmanız imkansızdır çünkü dinozorların 65 milyon yıl önce yaşadığını düşünürsek DNA’larının bozulduğunu anlayabiliriz. Dinozor DNA’sı bulmak mümkündür, ancak bu DNA klonlama yapılabilmesi için gerekli olan koşulları sağlamıyordur.

421 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik