Film Önerisi: Room

0

Son zamanlarda o kadar çok film çekiliyor ki, insan ister istemez vaktini ayıracağı filmin diğerlerinden daha değerli bir film olması gerektiği endişesine kapılıyor. Hayatın koşuşturmacısında birçoğumuz film izlemeye vakit ayıramıyoruz. Ayırdığımızda da izlediğimiz filmin konusunun bizim üzerimizde bir etki bırakmamış olması bizi hayal kırıklığına uğratıyor.

Room, kesinlikle o filmlerden biri değil.

Dünya çapında birçok ödül alan bu filmin yönetmen koltuğunda Lenny Abrahamson oturmakta. Dram kategorisine giren Room’un Türkçe adı “Gizli Dünya” olarak çevrilmiş.  Film Emma Donoghue’nin aynı isimli kitabından esinlenmekte. Filmde Brie Larson, Jacob Tremblay, Joan Allen, William H. Macy ve Sean Bridgers gibi oyuncuları görmekteyiz.

Aldığı ödüllerin hepsini fazlasıyla hak eden Room filmi Brie Larson’un inanılmaz oyunculuğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Filmde Joy adlı bir genç kız kaçırılıyor ve onu kaçıran tarafından bir kulübeye kapatılıyor. 2 yıl sonra onu kaçıran adamdan bir erkek çocuk doğuran Joy, hayatını o çocukla birlikte kulübenin içinde hapsolmuş şekilde geçiriyor. Jack adlı bu güzel çocuk zamanla büyüyor ve dünyayı anlamaya çalışıyor. Kaldıkları kulübeye “oda” adını veren Jack dünyanın bu odadan ibaret olduğunu düşünüyor. Televizyonda gördüğü hiçbir şeyin aslında olmadığını, dünyanın sadece Jack, annesi, Yaşlı Nick ve odadan ibaret olduğuna geride kalan her şeyin uzayda olduğuna inanıyor. Jack 5 yaşına geldiğinde Joy artık onun bu odada hapsolmuş şekilde yaşayamayacağına gerçek dünyayla tanışması gerektiğine karar veriyor. Ve Jack’e bir kaçış planı hazırlıyor. Jack’e ölü taklidi yapmasını öğretiyor ve Yaşlı Nick’i onun öldüğüne inandırarak, gömülmesi için kulübeden dışarı çıkartıyor. Annesinin söylediklerini harfi harfine uygulayan Jack, Yaşlı Nick’den kaçmayı ve insanlardan yardım istemeyi başarıyor. Bir süre sonra polisin işbirliği ile Joy da kurtarılıyor ve 7 yıllık hapsolma dönemi böylece son buluyor. Filmin bundan sonraki kısmında Jack’in dünyaya adapte olma hikayesi ile devam ediyor. Sadece annesiyle konuşabilen Jack dünyadan fazlasıyla korktuğu için odayı özlediğinden, oraya geri dönmek istediğinden bahsediyor. Bu sırada Joy’un da hayatı tepetaklak oluyor. 7 yıldan sonra gerçek dünyayı psikolojik olarak kaldıramayan Joy intihara etmeye kadar ve Jack’i bir süre yalnız bırakmak zorunda kalıyor.

room2

Gerçekten tüylerinizi diken diken eden bir dram hikayesi olan bu filmi izlediğinize pişman olmayacağınızı düşünüyorum. Film sizlere Jack karakterini oldukça fazla benimsettiği için psikolojiniz tepetaklak oluyor. İçinizde duygusal bir fırtınaya sebep olan Room, zaman zaman kalbinizin en iç noktalarında bir şey uyandıyor. Bir anne ve çocuğun birbirlerine olan bağlılığını en iyi şekilde görüyorsunuz ve küçük bir çocuğun gözünden dünyayla tanışmanın demek olduğunu anlıyorsunuz.

Ben filmi gözümde yaşlarla izledim. Oyunculuk ve senaryo olarak oldukça başarılı olan Room, bence sizleri de etkileyecektir.

 

625 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply