Fetişizm Nedir?

0

Öncellikle fetişizmi 3 ayrı anlamda açıklayıp hangisi üzerinde bilgi vereceğimi yazacağım. İlk olarak toplum biliminin bir terimi olarak ele aldığı anlam; ilkel toplumun canlı ya da cansız fark etmeksizin doğaüstü/olağanüstü güçlere sahip olduğu düşünülen varlık anlamına gelir. İkinci anlam ise batıl inançlara giriyor denebilir. Uğurlu sayılan herhangi bir şey anlamı taşır. Üçüncü ve bu konuyla ilgili bilgi vereceğim anlam ise; cinsel fetişizm. Cansız olan bir mevcudiyete veyahut vücudun cinsel fonksiyonu olmayan herhangi bir bölümüne duyulan cinsel arzu manasına gelir.

fetişizm
Peki ya bu fetiş kavramı nereden çıkageldi? İlk anlam olarak açıkladığım ve antropolojide yeri olan, canlı ya da cansız varlıkların olağanüstü güçlere sahip olması anlamından doğmuştur. Psikologlar; bu eylemin sapkınlık, süperego ve Oidipus kompleksi içerisinde bulunma ve dengeyi sağlayamama sonucu meydana geldiği yönünde tezler sunmuştur. Bahsedilen kavramları açarsak kafamızda daha net imaje edilebilir diye düşünüyorum. Sapkınlıkla başlayalım. Kişinin kendi iradesiyle normlardan, genel kabul edilen yargılardan, toplumun belirlediği ahlak çerçevesinden sapmasıdır. Süperego; id ve egoyu kontrol altında tutan, bizi yapılması gereken şeylere yönlendiren üst benlik anlamına da gelen psikolojik kavramdır. Oidipus kompleksi ise; çocuğun kendi cinsinden olan ebeveyni bir kenarda tutarak karşı cins ebeveyni sahiplenme, ona karşı duygu besleme, fantezi kurma düşüncesi denilir. Freud, erkek bebeğin annesine karşı olan şımarma durumu, babanın anneye ilgi göstermesi sonucu ortaya çıkan kıskançlık durumlarını bu komplekse örnek olarak sunmuştur.

tumblr_m9ba4hlheq1rtz6soo1_500nigdede-562-personelden-52sine-tutuklama-h1469473851-a36bd1
En yaygın olanı ayak fetişizmdir. Bunlarla beraber, cansız maddelere (Ayakkabı, çanta, aksesuar, kitap vs.), ırk, iç çamaşırı, saç, gıdıklama, şişman/zayıf kadın, üniforma, yaşlı/geç, hamile, ölü fetişizmleri de yaygın olanlardandır. Bu türlerinde yeterince ilginç olduğunu düşünsem de yaygınlıktan dolayı alışılmış karşılamakla beraber daha ilginç gelenleri sunmak istiyorum. Koltuk altı fetişi, çay içildikten sonra gelen ağız kokusu fetişi, çorap fetişi, gözlük fetişi, BDSM (bağlanma, kelepçelenme, teslimiyet), erkek gibi giyinen dişilere duyulan fetişizm, su. Son olarak anlatılan bir anıyı paylaşacağım. Adamın biri bir gün kuaföre gidip el ve ayak kenarlarından çıkan etleri satın almak istediğini söylüyor. Sebep sorulunca, deneylerden ve o tarz şeyler için kullanacağını söylüyor. Kişi bunu kabul etmeyince itiraf ediyor ve fetiş olduğunu söylüyor. Adamın buna karşı olan fetişizmi ise, bu et parçalarını koklamak.

479 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Merve Acar, 18 yaşındayım. Yarışmaya esprisini yapmayacağım. Denizli'de yaşıyorum. Lise bitti, li se bit ti. Birazcıkta üniversitede sürüneyim diyorum. Bu kadar, ha bu arada merhaba.

Leave A Reply

Ankara Temizlik