Feminizm nedir ?

0

Feminizm kadınların haklarını tanıyarak bu hakların korunması amacıyla eşitsizliklerin ortadan kaldırılması için bir mücadeledir. (Kelimenin kökeni Latince femina ve onun Fransızca türevi olan feminizme kelimesinden gelir.)

comment_5kbfqnmw8wpxh1yqfleu1ji3wkfdgy1kw400

Oysa feminizm toplum tarafından çok yanlış algılanır çoğu kişi feminizmi erkek düşmanlığı olarak algılar, feminizm kadının erkekten üstün olduğunu değil kadın ve erkeğin eşit olduğunu savunur. Ayrıca kadın ve erkek yaradılış açısından farklılıklara sahip canlılardır yani onların eşit olmasını nasıl beklersiniz tarzında bir düşüncede yaygındır oysa biz kadın ve erkek tıpa tıp aynı demiyoruz zaten sadece bu farklılıkların her hangi bir tarafa üstünlük sağlayamayacağını savunuyoruz.

th26wkwftd

Türkiye de ve daha bir çok ülkede kadınlar hor görülüyor ve aşağılanıyor. Kadın ve erkek arasındaki toplumsal eşitsizlik geçmiş yıllara göre azalsa da hala devam ediyor. Kadınlara ikinci sınıf insan muamelesi yapılıyor ve her gün kadın cinayetleri işleniyor ve bir çok kadın tacize uğruyor. Eğer birisi feministim diyorsa bu erkeklere düşman olduğundan değil bu olanlara dur demek istediğindendir. Feminizm, sosyoloji, politik akım ve etik alanlardan oluşur ve temelde kadın özgürlüğüne dayanır. Feminizm in amacı erkeksiz bir dünya kurmak değil bir kadının kendi başına dimdik ayakta durabileceği bir dünya kurmaktır.

feminizm_493193_m

Umarım bir gün cinsiyetçiliğin olmadığı ve insanların kadın veya erkek ayırmaksızın özgürce yaşayabileceği bir dünyaya gözlerimizi açabiliriz.

409 total views, 3 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply