Evren Kaç Yaşında?

0

Günümüzün teknolojisi sayesinde kazılarda bulunan yapıtların, hayvanların, ağaçların hatta ışık ve ısı kaynağımız olan güneşin yaşı bile bulunabiliyor. Peki ya içinde bulunduğumuz evrenin yaşı da saptanabilir mi?

Wilkinson Mikrodalga Anizotropi Uydusu, evrenin her yerini dolduran kozmik mikrodalga fon ışınımı (Tüm evreni kaplayan elektromanyetik bir dalga biçimi) üzerinde ölçümler yaptı. Bu ışınımın bize sunduğu nimetlerden biri ise Büyük Patlamadan 300.000 yıl sonra ortamın yeterince soğumasıyla atomun oluşması böylece enerji parçacıklarının ilk kez her tarafa dağılıp yol almaya başladıkları andan kalan fosil bir ışınım olmasıdır. Günümüzde evren çok genişlemiş* ve soğumuş** olmasından dolayı bu fosil ışınım -270 derece gibi bir sıcaklığa denk geliyor. Az önce bahsettiğim Wilkinson Mikrodalga Anizotropi Uydusu bu ışınım içinde 1 derecenin tam 100.000’de biri kadar çok küçük sıcaklık farklılıklarını belirledi. Tabi bu da evrenin yapısı, içeriği, geleceği vs. gibi konularda kesin bilgiler sundu. Verilerin birleşmesinden oluşan teoriye göre evrenin şuan yaşı 13,5 ile 14 milyar arasında.

* Evrenin genişliğini ölçmek için kırmızı kayma gözlemleri kesin bilgiler vermiştir.                 ** Soğuma süresinin ölçümünde arka plan ışınımı kullanılmıştır.

661 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Başlarda çekingen tanımaya başladıkça içindeki deliyi ortaya çıkaran böyle manyak biri işte.

Leave A Reply

Ankara Temizlik