Eşcinsellik Nedir? Eşcinsellik Tercih midir Hastalık mıdır?

0

Eşcinsellik Nedir?

Cinsellik tercihinde 3 ana kavram vardır. Bunlar heteroseksüel; karşı cinsten hoşlanma, homoseksüel; eş cinsten (hem cins) hoşlanma ve biseksüel; hem cinsten ve karşı cinsten hoşlanma durumudur. Eşcinsellik, kişinin cinsel anlamda hem cinsine karşı duyulan ilgi, hoşlanma, cinsel çekim olarak tanımlanabilir. Halk arasında erkek eşcinseller için gay, kadın eşcinseller için ise lezbiyen kelimeleri kullanılmaktadır.

page_suudi-arabistanda-gokkusagi-bayragi-asan-doktora-gozalti_605705016

Eşcinsellik Tercih midir Hastalık mıdır ?

Bu sorunun birden çok cevabı vardır.
Bazı açıklamalara göre eşcinselliğin en büyük etkenlerinden biri hormonsal bozukluklardır. Bu bozukluklar kusur olarak görülür ve bu durumda kusurlu yapı doğuştan gelen bir hastalık olarak kabul edilebilir. Ancak kişi eşcinsel olmak istemediği takdirde bir kliniğe gidip hormonsal tedavi görebilir. Bu durumda ise eşcinsellik tercih olur. Son zamanlarda ortaya atılan bazı iddialara göre eşcinsellik, çocuklukta veya sonraki dönemlerde kişinin geçirdiği travmalar sonucu oluşabilir. Buna ek olarak da tedavisinin mümkün olduğu psikolojik bir rahatsızlık olduğu da söylenmiştir. Ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde eşcinselliği tedavi etme amaçlı klinikler vardır. Kişi istediği takdirde gidip tedavi olabilir. Bu durumda eşcinsellik yine  tercih meselesi oluyor. Ancak eşcinselliğin tedavisinin olması heteroseksüellikten bi’ farkı olduğu anlamına gelmez. Eşcinsel kişilerin ilişki ve ilişkilerindeki arzuların heteroseksüellerden bir farkı yoktur.

Yapılan bazı araştırmalara göre ise bu söylemlerin çoğu çürütülüyor. Son 35 yıldır psikologlar, ruh sağlığı uzmanları ve diğer psikiyatrlar eşcinselliğin bir hastalık, ruhsal sorun ya da duygusal bozukluk olmadığı onayını veriyor. Eşcinsellik ilk olarak Amerika’da hastalık kategorisinden çıkartıldı. Sonrasında ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından hastalıklar listesinden çıkarıldı. Eşcinselliğin bir hastalık ya da bozukluk olmadığı, 3 farklı cinsel yönelimden biri olduğu ve 3-4 yaş arasında kendini belli ettiği, kişinin kendisinin seçmediği bir durum olduğu test edilip kabul edilmiştir.

 

637 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Başlarda çekingen tanımaya başladıkça içindeki deliyi ortaya çıkaran böyle manyak biri işte.

Leave A Reply

Ankara Temizlik