EQ Nedir/Nasıl Geliştirilir?

0

Amerikalı psikolog Daniel Goleman tarafından hayatımıza dahil olan bu kavram şu anlama gelir: EQ (Emotional Quatient) duygusal zekâ ya da duygusal bilgi olarak bilinir. İnsanın içsel süreçlerini; hayal kurmak, düşünmek, hissetmek gibi soyut kavramların teknoloji sayesinde izlenmesi mümkün kılındı bu sayede EQ kavramı hayatlarımıza girdi. Empati, sosyal beceriler, motivasyon, duyguları yönetebilme, bilinç gibi ilkeler EQ’nun artması ya da azalmasında etken. IQ’su yüksek fakat EQ’su düşük insanlarda; iletişimsizlik, müşkülpesent tavırlar ve tahammül seviyelerinin düşük olması gibi sorunlar yaşadıkları gözlemlenmiştir. Bunun üzerine Nancy Gibbs; IQ size bir iş aldırır fakat sizi terfi ettirecek şey EQ’dur demiştir.

screenshot_2016-10-12-03-53-59-1EQ NASIL GELİŞİR?

Kafanızı sadece kendinize yormayın, kendinize kadar yormayın. Farklı bakış açıları geliştirmeye yönelik şeyler yapın fakat bunu yaparken olduğunuz benlikten uzaklaşmayın. Bu eylem size artı değer katsın sizi siz olmaktan uzaklaştırmasın. Kendinizi tanımanız hepsinden daha majör bunu unutmayın. Hislerinizi yönlendirin, algılarınızın yönetimi sizin elinizde olsun.

screenshot_2016-10-12-03-54-55-1Kendinizi bilme eylemi her daim egemen olmalı. Ben kendi kabuğumda yaşayan bir kaplumbağayım demeyin çünkü iletişim kurmanız, benliğinizin ifadesindeki yönetiminiz/hakimiyetiniz EQ’nun gelişmesinde büyük etken. Bir başka etken; problemler konusunda çözüm odaklı olun. Korkup kaçmak ya da sorunu ertelemek kesinlikle bir çözüm değil bunu unutmayın. Bu yolda eleştirilere açık olmalısınız. Eleştirilerden rahatsızlık duymayın. Fikirlere karşı sabırlı ve anlayışlı olun. Yeni insanlarla tanışıp kültür etkileşiminde bulunun, kültür yelpazenizi genişletin. İnsanların hayat hikayelerini gözlemleyin. Kendi kendinize yorumlayın, sorunlara siz olsanız nasıl çözüm yolları getirirdiniz bunları düşünün.

screenshot_2016-10-12-03-55-28-1

484 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Merve Acar, 18 yaşındayım. Yarışmaya esprisini yapmayacağım. Denizli'de yaşıyorum. Lise bitti, li se bit ti. Birazcıkta üniversitede sürüneyim diyorum. Bu kadar, ha bu arada merhaba.

Leave A Reply