En Lezzetli Artizanal Peynir Çeşitleri Eataly’de

0

En Lezzetli Artizanal Peynir Çeşitleri Eataly’de

Screenshot_1

Peynir çeşitleri İtalyan mutfağı için oldukça önemli. İtalyan sofralarının büyük bir çoğunluğunda birbirinden farklı peynir çeşitleri yer alıyor. Peynire verilen önem İtalyan mutfağı ile Türk mutfağı arasında da köprü kuruyor. Zira Türk mutfağında da peynire büyük önem veriliyor. Ancak İtalya’da peynir, Türkiye’de olduğu gibi kahvaltıda tüketilmiyor. İtalyanlar peyniri daha çok öğle yemeklerinde ve akşam yemeklerinde tüketmeyi tercih ediyor. İtalya’da peynir çeşitleri yemeklerin içinde, makarnaların dolgusunda, pizzaların hamurunda ve başlangıç yemeklerinin içeriğinde kullanılıyor. İtalyan peynir çeşitleri söz konusu olduğunda kulağımıza hemen artizanal peynir terimi çalınıyor.

Peki İtalyan yemeklerinde kullanılan artizanal peynir çeşitleri neler? İtalyan mutfağında kullanılan artizanal peynir çeşitlerine ilk örnek olarak mozzarella peyniri verilebilir. Zira farklı bir talep olmadığı takdirde tüm İtalyan pizzalarının hamurunun üzerinde mozzarella peyniri kullanılır. Mozzarella peyniri İtalya’da yemeklerden önce başlangıç olarak da sıklıkla kullanılır. Mozzarella ile birlikte bocconcini, scamorza ve riccotta da artizanal peynir çeşitlerinden sayılabilir.

Bu noktada artizanal peynirin tam olarak ne olduğu ile ilgili kafa karışıklıkları yaşanabilir. Pek çok kişi İtalyan peynirlerinin tamamına artizanal peynir dendiğini sanıyor ama aslında artizanal peynirin anlamı bundan daha farklı. Artizanal peynir çiftiklerde, evlerde yani küçük miktarlarda el emeği ile üretilmiş peynir anlamına geliyor. Bu peynirlerin yapımına büyük itina gösteriliyor. Ayrıca artizanal peynirlerin içinde herhangi bir koruyucu, renklendirici ya da tatlandırıcı madde bulunmuyor. Artizanal peynirler tamamen el emeği ile yapılıyor, bu peynirlerin yapımında herhangi bir mekanik aletten yardım alınmıyor. Büyük fabrikalar tarafından üretilmiş ve süpermarketlerde ambalajlı olarak satışa sunulan peynir çeşitlerini artizanal peynir olarak adlandırmak mümkün olmuyor.

Artizanal peynir hem sağlıklı hem de otantik bir peynir çeşidi olduğundan ülkemizde de büyük ilgi ile karşılanıyor. Artizanal peynir yemenin ve satın almanın en kolay yolu ile Zorlu Center’da bulunan Eataly İtalyan Restoranından geçiyor. Çünkü Eataly de artizanal peynir çeşitleri her gün taze olarak üretiliyor ve market konseptinde günlük olarak satışa sunuluyor. Bu da sağlıklı ve lezzetli peynir çeşitlerini evlerimizde de keyifle yiyebilmemizi ve sevdiklerimize de sunabilmemizi sağlıyor.

338 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik