Dünyaya Benzeyen 3 Gezegen Bulundu!

0

Şili’de ki La Silla Gözlemevi’nde Trappist teleskobuyla Dünyaya benzeyen 3 gezegen bulundu.

Teknolojinin gelişmesiyle bulunan gezegen sayıları git gide artarken bulunan gezegenler her seferinde merakları üzerine çekiyor.

Gökbilimciler, dünyadan 40 ışık yılı uzaklıktaki bir ultrasoğuk Cüce(sönük ışıklı) yıldızının yörüngesinde Dünyaya benzeyen 3 gezegen keşfetti.

Avrupa Güney Rasathanesi’nin (ESO) İnternet sitesinden yapılan açıklamaya göre, La Silla Gözlemevi’nde ki Trappist teleskobunu kullanan astronomlar, güneşin 10 katı küçüklüğündeki ultrasoğuk Cüce(sönük ışıklı) yıldızını izlerken, yıldızın ışığının belirli aralıklarla söndüğünü fark etmeleriyle Cüce yıldız ile dünya arasında cisimler olduğunu anladılar. Bilim adamları detaylı gözlem yaparak yıldızın yörüngesinde Dünya ve Venüs’e yakın 3 gezegen bulunduğunu belirledi.

gez
Astronomlar, Cüce yıldıza Trappist-1 ismini koydu. Güneş’ten çok daha soğuk ve kırmızı, Jüpiter’den ise çok az daha büyük bu tür bir yıldızın etrafında ilk defa gezegen bulunduğu kayıtlara geçti.

Araştırmayı yürüten astronomlardan olan Emmanuël Jehin, keşiflerinin gezegen popülasyonuna ve evrende yaşamın bulunmasında bir paradigma değişimi anlamına geldiğini söyledi. Jehin, “Şimdiye kadar, ultra-soğuk cüce yıldızların yörüngesinde bu tür kırmızı dünyaların bulunması tamamen teorikti. Ancak bu kadar sönük bir kızıl yıldız etrafında sadece bir gezegen bulmadık, 3 gezegenli bir sistem keşfettik.” dedi.

Keşif ile ilgili baş yazar olan Michaël Gillon yeni bulunan 3 gezegenli bir sistem’in önemini şu kelimelerle anlattı.

“Güneş’in yakınlarındaki en küçük ve soğuk yıldızların etrafında Dünya’ya benzer gezegen aramamızın sebebi, mevcut teknolojimizle yaşam olup olmadığını bulabileceğimiz tek yer bu küçük yıldızların etrafındaki sistemler. Evrende başka yerde yaşam bulmak istiyorsak buradan başlamalıyız.”

362 total views, 4 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

20 yaşının başlarında, kumral, yeşil gözlü, konuşmayı seven (bazen hiç susmayan), dediğim dedik çaldığım flüt bir insanımdır. Genellikle dinlemeyi ve yazmayı severim. Telefon genel olarak elime yapışıktır:) İnternet olmadığı ortamlarda muhabbet yoksa kendimi idam edebilirim. Birde her yerde beni niceonedreamer olarak bulabilirsiniz.

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber