Dünyanın En Zehirli 5 Hayvanı

0

Dünyada bildiğimiz ve bilmediğimiz birçok canlı bulunmaktadır. Bir çoğunun bizlere zararı olmasa da bazıları bizler için çok tehlikelidir. Teknoloji, ne kadar gelişmiş olursa olsun bazen bu canlıların saldıralarına çare olamamıştır.

1. Kutu Denizanası (Box Jellyfish)

Listemizin en tehlikeli canlısı Kutu Denizanasının zirvede olmasının sebebi 1954’ten bu yana 5.567 tane Kutu Denizanası vakasının bulunmakta olduğudur. Zehirleri kalp, sinir sistemi ve deriye saldırmaktadır. 60 kadar dokunaçları vardır ve bunların hepsi de son derece zehirli iğnelerdir. Her bir dokungacı yaklaşık 5 milyar yakıcı zehir kapsülü taşımaktadır. Asya ve Avustralya okyanuslarında bulunurlar. Saldırgan bir hayvan değildir. Normal bir denizanasının sahip olduğu zehrin 350 kat fazlasını üretir. Bu zehir felce sebep olmaktadır. 30 dakika içerinde müdahale edilmezse ölüm kaçınılmazdır.

2. Zehirli Ok Kurbağası (Poison Dart Frog)

Orta ve Güneş Amerika’da bulunur. Eğer bir insan bu kurbağaya dokunursa felç kalabilir. Ayrıca en zehirli hayvanlardan biri olan, Mavi halkalı ahtapotun zehrinin daha güçlü olmasına karşın, bu kurbağayı geçememiştir. Eğer bu kurbağayı yerseniz ki  kimsenin yiyeceğini de sanmıyorum, bu zehir bir insanı 1 dakikadan az sürede öldürür. Vücudu tamamen zehir kaplıdır. Derisindeki zehir 30.000 fare ya da 150 insanı öldürebilecek güçtedir.

3. Mavi Halkalı Ahtapot (Blue Ringed Octopus)

Normal bir ahtapottan çok daha küçüktür, ortalama bir golf topu büyüklüğündedir. Zehri, dakikada yaklaşık 26 yetişkin insanı öldürebilir.Siyanürden 10,000 kat daha güçlü olan zehrinin bir insanı öldürmesi yalnızca iki dakika sürmektedir. Yaşam alanları Japonya’dan Avustralya’ya kadar uzanmaktadır.Mavi halkalı ahtapot zehirlenmeleri görme kaybı, körlük, mide bulantısı, motor becerileri kaybı ve solunum durmasına neden olur. Panzehir bulunana kadar hastaya suni teneffüs yapılması hayati önem taşır.

4-Mermer Yüzeyli Salyangoz (Cone Snail)

Bu canlının küçük, aldatıcı görüntüsüne kanmayın kendisi çok tehlikeli bir hayvandır. Çok az miktarda zehir taşımasına rağmen zehrinin bir damlası 20 yetişkini öldürecek kadar güçlüdür. Zehrini bıraktığında ağrı, uyuşukluk, karıncalanma hissi ve enfeksiyona neden olur. Ağır vakalarda, halüsinasyon, solunum problerleri ve kas felcine yol açabilir.Ne yazık ki ilaç yada tedavisi yoktur, bu sebeple görüldüğünde çok dikkatli olmak gerekir. Genellikle sıcak tuzlu su ortamında büyürler.

5-Büyük Patron (Inland Taipan)

Büyük, hızlı ve oldukça zehirli bir Avustralya yılanıdır. Bu yılanın zehri yılanlar içinde en etkili olanıdır. Zehri kas zayıflamasına ve felce sebep olan güçlü presinaptik nörotoksin içerir.Kobra Yılanı’ndan 100 kat, Kara Mamba’dan ise tam 50 kat güçlüdür. Avustralya’da yaşamaktadır ve bir ısırığı 120 insanı öldürebilecek güce sahiptir. 3 türü bulunan bu yılan dünya üzerindeki en zehirli yılandır.Genellikle Çin ve Hindistan ormanlarında bulunur. Tehdit edilince bir kaput oluşturur ve kurbanının gözlerinin içine toksin tükürür.

 

563 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Saçmalama canım ben Jüpiter kızıyım

Leave A Reply

Ankara Temizlik