Dünyanın En Sessiz Odası

0

Günlük yaşantımızda kalp atışımızın, kan dolaşımımızın ,akciğerlerimizin, midemizin çıkardığı sesleri duyamayız.Peki neden bu sesleri duyamadığımızı hiç merak ettiniz mi ?

Çünkü kulaklar bulunduğu ortama uyum sağlama görevindedir. Yani bulunduğumuz ortam ev, okul, iş, hatta piknik alanı, deniz kenarı vb birçok yerde aslında oldukça fazla ses olduğundan dolayı kulak bizim kendi seslerimizi duyamaz çünkü o sırada bulunduğu ortama uyum sağlıyordur.

Peki kendi seslerimizi de duyabilir miyiz?

ABD’nin Minnesota adlı eyaletinde bulunan Orfield Laboratuvarı dünyanın en sessiz yeri olarak bilinen odanın bulunduğu yerdir. O kadar sessiz bir ortam oluşturmuşlardır ki ses şiddeti -9 desibel olarak ölçülüyor. Bu oda işitme cihazlarının çalışmasını test etmek adına tasarlanmış bir odadır.

images-1

Günümüzde sessiz olarak adlandırdığımız birçok yerde ses en az 30-60 desibel olarak ölçülmüştür. Fakat bu odada -9 desibel ses şiddeti ölçülmüştür. İnsan kulağı en düşük 0 desibeli işitebilir. Yani -9 desibel gibi bir ölçüm gerçekten ama gerçekten aşırı derecede sessiz bir ortamdır. Yankısız oda olarak da bilinen bu odada hiçbir ses dalgası eko yapmamaktadır.

O kadar ki ses kaynaklarından çıkan sesleri yapılan özel yalıtım sayesinde emer ve tamamen söndürür. Dolayısıyla bu da çok sessiz bir ortam oluşuşturur.

Örneğin bu odada bulunduğunuz takdirde kan dolaşımızın sesini, kalp ritminizi, akciğerinizin çıkardığı sesleri, kemiklerinizin kendilerine ait çıkardıkları sesleri bile duyabilirsiniz.

images-3

Fakat bulunduğumuz ortam, yaşam koşullarımız neticesinde beynimiz bu kadar mutlak bir sessizliğe alışık değildir. Yürürken yaydığımız sesler sayesinde olduğumuz ortama uyum sağlarız.

Orfield Laboratuvarının yetkilisi olan Steven Orfield bu konu hakkında; ‘’ Bu odada durabileceğine inanan kişi en fazla 45 dakika kalabildi. İnsan kulağı ortama uyum sağlar. Ortam sessizleştikçe daha fazla şey duymaya başlarsınız; kalp atışınızı, akciğerlerinizi, midenizden gelen sesleri.”

Bu odada bulunan sesin aslında kişinin kendisi olduğunu söyleyen Orfield; ‘’ Yürürken yaydığımız sesler nedeniyle ortama uyum sağlarız. Fakat bu odada uyum sağlamak için takip edeceğimiz bir işaret, bir ses yok. Denge kurmak için algılamanız gerekir fakat algılamanız zorlaştığı için yarım saatten fazla kalmayı düşünüyorsanız odada bir sandalye bulundurmak zorundasınız.’’ şeklinde bir açıklama yapmıştır. İçeriye girenlerin bir süre sonra, beynin algısı nedeniyle halüsinasyonlar gördüğü ve en fazla kalan kişinin 45 dakika durabildiğini ekledi.

Odanın bu kadar sessiz olması nedeniyle birçok şirketin bu odada test yapmak için geldiğini ve NASA’nın astronotlar için uyguladığı ‘’halüsinasyon’’ vb testleri burada gerçekleştirdiklerini söyledi.

654 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber