Düğünlerin Vazgeçilmez Klişeleri

0

Klişe 1: Ortadan Ayrılmayan Çocuklar

Müziğin çalıp çalmamasına aldırış etmeden etrafta koşuşturan bu çocuklar yerlerine sadece pasta servisi yapıldığı zaman otururlar. Ne tür müzik çaldığına aldırış etmeden dans eden çocuklar bu türün diğer bir örneğidir. Bu çocukların her türü takı merasiminde gelin ve damada bakıp iç çeker ve ‘Keşke benim olsa.’ diyerek fesatlık yaparlar. Ayrıca bu türün her örneğinin, düğün bitimine yakın uykuları gelir ve o gürültüye rağmen ya babalarının arabaların da ya da annelerinin kucağında uyuyakalırlar.

Klişe 2: Bayat Gelen Ufak Pasta

Sabırsızlıkla beklenilen an gelmiştir çatalınızı heyecanla ,gelen pastaya batırırsınız uzun geçen aradan sonra pastanızı ağzınıza atarsınız ve sonrası kocaman bir hayal kırıklığı. Gelen pasta bayattır. Zaten küçücük olan pastayı iki lokmada midenize indirirsiniz ama pasta bayat olduğu için hiç memnun değilsinizdir. Halbuki bir düğünü güzel kılan şey pastadır öyle değil mi?

Klişe 3: Pastadan Sonra Gelen Sarı Kola
Evet bu biraz genelleme oldu farkındayız. Ama çoğu düğünde ya sarı kola gelir ya da vişne suyu gelir değil mi? Bu sefer gelen sarı kola sıcak ve asidi kaçmış olduğundan can-ı gönülden içmek istediğinizi sanmıyoruz. Gelen sarı kolanın da dibi göründükten sonra o boş bardak saatlerce masada durur. Biri gelip alsın diye beklerin ama ne fayda bir türlü gelip alan olmaz. Yazık(!)

Klişe 4: ‘Sıra sende’ciler

Evet evet. Yaşlı teyze ve amcalardan söz ediyoruz. Genelde gelin ve damat romantik bir müzik eşliğinde dans ederken gerçekleşen bu diyalog biz gençlerin canını sıkmak için yeterlidir.  Arkadan sinsice yaklaşan bu yaşlı akraba üyeleri elini omzunuza koyar ve sakince konuşur  ‘ Senin düğün ne zaman evladım?’. Çoğu zaman bu cümle kurulur ama bunun farklı örnekleri de vardır. ‘Senin mürvetini görmeden gidersem gözüm açık gider vallahi’  , ‘Senin konuştuğun birisi de var mı evladım?’ bir de size söylemek yerine ailenize söyleyenler var ‘ Kız Melahat ne zaman evlendiriyon senin çocuğu?’ bu daha da beter eğer ailenize  söylüyorsa düğün çıkışı sizi bir ton laf bekliyor olacaktır ‘ Bak görüyor musun evleniyorsun diye bana laf yapıyorlar. Orda burda konuşur olmuşlar Melahat’ın çocuğu  evde kaldı diye. Hayırlısıyla bir kısmet bulamadın yazıklar olsun sana. Evde kaldın iyice.’

 

Tamam kabul ediyoruz birazcık abartmış olabiliriz ama çok azcık abarttık yoksa eğlencesi çıkmaz emin olun. Sağlıcakla kalın…

254 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply