Düğün Fotoğrafçısı Seçimlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Teknolojinin ilerlemesi ve sosyal medyaların hayatın bir parçası olmasından dolayı özellikle son yıllarda moda olmaya başlayan kurgulu düğün fotoğrafları yeni bir meslek grubu olan Düğün Fotoğrafçıları kavramının oluşmasını sağlamıştır. Talep gören bir pazar olduğu için bu alanda bu işi hakkıyla yapanların olduğu gibi yapmayanlarında olmasından bu yazımızda anlaşmayı düşündüğünüz Düğün Fotoğrafçısı kişiye anlaşma öncesi sormanız gereken soruların bazılarını toparladık.

Klasik Asker Fotoğrafları Gibi Düğün Fotoğrafları İstemiyoruz. Hizmetleriniz Nelerdir?

Bu soru size Düğün Fotoğrafçısı olarak anlaşacağınız kişinin neler yapabileceğini anlatması ile başlamalıdır. Özellikle stüdyo çekimlerinin dışında düğün anının organize edilme ve öncesi sonrası gibi bütün zaman aralıklarında yapacaklarını anlatması ile kendini tanıtacaktır. Önceki düğünlerden yapmış olduğu çekimleri göstermesini isteyebilirsiniz.

Düğün Günümüz İçin Özel Olan Anları da Çekebilir misiniz?

Eğer anlaşacağınız kişi düğünü yapacağınız salon ile anlaşırken Düğün Fotoğrafçısı hizmeti altında verilen bir hizmetin dışında bir kişi ise muhtemelen bu soruya karşı nasıl bir senaryo izlemeniz gerektiği hakkında bilgi verecektir. Örneğin düğün öncesi kuaförde süren hazırlıkları bu çekim paketine eklenmesi gibi.

Çekimleri Hangi Sürede Nasıl ve Kaç Adet Olarak Teslim Ediyorsunuz?

Kapsamlı bir fotoğraf çekimi planladığınızda (Düğün öncesi, düğün anı ve sonrası şeklinde) 9-10 saatlik bir zaman dilimi olmaktadır ve bu süre içinde 900-1000 adet poz yakalanmaktadır. Fakat bunların sadece %30’luk kısmı kullanılabilir olacağından Düğün Fotoğrafçısı hizmeti sağlayan kişinin size başarılı bir şekilde yakalanmış 200-300 arasında fotoğraf teslim etmesi gerekir. Fotoğrafların ayıklanması ve düzenli bir hale getirilmesi için geçecek süreyi düşünürseniz 5-7 gün arasında teslim etmesi gerekmektedir. Düğün fotoğraflarını teslim alırken kesinlikle CD/DVD şeklinde teslim isteyiniz. Hatta ilave olarak sizin tarafınızdan verilecek harici bir diske(USB BluerayFLash Bellek gibi) kayıt etmesini isteyiniz.

Çekim Ücreti Nasıl Olacak?

Fiyat olarak örnek vermektense anlaşacağınız ücretin neleri kapsayacağını ve ödemenin nasıl olacağını belirlemeniz gerekir. Düğün öncesi fiyat konusunu netleştirmezseniz teslim sırasında beklemediğiniz rakamlar çıkabilir. Örneğin Düğün Fotoğrafçıları ile eğer başarılı bir anlaşma yapmadıysanız bütün ekipmanların taşınması gibi masrafları sizden talep edecektir. Ödeme konusunda kesinlikle düğün öncesi %20-30’luk kısmı geçmeyen peşinatlar vermeniz tavsiye edilir. Çünkü ücretin büyük kısmını alan ve işi hakkıyla yapmayacak birine denk gelirseniz düğün ortasında sizin gergin olduğunuz bir noktada çekimleri yarıda bırakıp gidebilir.

Çekimlerde Aksesuar Kullanıyor musunuz?

Bazı profesyonel çekimciler genelde sizi tanıma sonrası size uygun olacak şekilde kurguladıkları bir senaryo üzerinde bazı aksesuarları kullanma ihtiyacı duymaktadır. Bu tür düşünceleriniz varsa aksesuar anlaşmasını hizmet paketinin içinde olmasını sağlamaya çalışmalısınız. (Çok moda olan şemsiyeler, Büyük gözlükler, Kocaman dövizlerde mesajlar gibi) Bu tür pozları çekim öncesi planlamanız gerekmektedir.

Çekim İçin Hangi Makineleri Kullanıyorsunuz?

Düğün Fotoğrafçıları bu soru karşında muhtemelen size olumsuz tepki verecektir. Çünkü herkes tarafından bilinen kulaktan duyma fotoğraf makinelerini markasını direk sorduğunuzda alacağınız tepki olumsuz olacaktır. Bu konuda sadece teknik donanımları hakkında bilgi alabilirsiniz. Elinde amatör kullanım için olan bir makine ile gelip gelmeyeceğini anlayabilirsiniz. Profesyonel çekimlerde farklı objektiflerin kullanılmasının yanında profesyonel makinelerde gerekmektedir.

Düğün programınız doğrultusunda önceden anlaşma sağlayacağınız kişiler ile çalışmanız düğün esnasında sizin büyük bir yükünüzü kurtaracaktır. Özellikle gelen davetliler çıkışta yüksek fiyatlar ile satılan fotoğrafları almak yerine sizinle iletişime geçerek isteyeceklerini unutmamanız gerekir. Fiyat performans değerlendirmesi yaparken bu sorular çerçevesinde alacağınız cevaplara göre daha sağlıklı kararlar verebilirsiniz.

Detaylı bilgi için http://www.erayhaciosmanoglu.com/

371 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik