Dövme Yaptırmak Günah Mıdır?

0

Sıcak yaz aylarının başlamasıyla beraber insanlar deniz ve havuzlara akın ediyorlar. Tabii bunun bir getirisi olarak çeşit çeşit bikini, mayo, haşema çeşitleri arıyorlar. Ayrıca bazılarımızın yazın gelmesiyle birlikte dövme yaptırmak gibi kararları da var.. Yaz gelince herkesin kafasında oluşan bir soru bu bence. ”Acaba dövme yaptırsam mı?” ,”Nasıl bir şey olmalı?”,”Dövme yaptırmak günah mı?” gibi birçok soruyla karşı karşıya kaldığımız bir gerçek..

bayan-dövme-modelleri-2016

images (10)

 

Peki dövme yaptırma karar verdiğimizi var sayarsak ki ben hiçbir zaman tam olarak emin olamıyorum bu konuda çünkü yaptırırsam pişman olabilirim, sonralarda beğenmeyebilirim, artık hoşuma gitmeyebilir, ya da çok dikkat çektiği için rahatsız olurum gibi gibi birçok neden kafamda dönüp dolaştığı için hala tam olarak karar veremedim.. Ama aklımda dolaşan en büyük sorunlardan birkaçı ise Acaba dövme yaptırmak günah mıdır, abdest veya gusül geçirir mi? 

 

-Dövme fetvası veren Diyanet;

Dövme yani vücuda iğneler batırarak deri altına boya zerk etmek sureti ile deri üzerinde çeşitli şekiller oluşturmak dinimizce yasaklanmıştır. Vücudunda dövmeler bulunan bir kimse, sağlığına zarar vermeyecek yöntemlerle onu ortadan kaldırmalıdır. Bu mümkün olmazsa Allah’tan bağışlanma dilemesi, yaptığından pişman olması gerekir.” dedi.

 

-Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu;

”Bu konuda Kuran-ı Kerim’de belli bir ayet yok. Ancak Hz. Peygamber bir hadisinde dövmeyi yasaklıyor. Çünkü dövme o dönemde sosyal statünün bir göstergesiydi. Hz. Peygamber hem insan vücudu üzerindeki bu tür oynamaları hem bu statüyü hoş görmediği için dövmeyi yasaklıyor ama dövmenin yasak olması alınan abdesti ve kılınan namazı geçersiz kılmıyor. Gusül veya abdestin kabul edilmesi ayrı bir şey, dövmenin yasaklanmış olması ayrı bir şey.”

 

-Prof. Dr. Zekeriya Beyaz;

”Benden diğerler hocalar gibi ” Dövme caiz değildir.” diye bir cevap beklemeyin. Çünkü abdest tutmaz diye bir şey söz konusu bile değil. O yüzden günah değildir. Dövme sadece dikkat çekmek isteyen, topluma kendini ispatlamak isteyen insanların yaptığı geçici bir hevestir. Dövmeyi yaptırıp sonra hevesleri geçince sildirmek için doktor doktor koşuşturup dururlar.”

 

-Prof. Dr. Saim Yeprem;

”Dövmenin uzmanlar tarafından, sağlık bakımından zararlı olduğu söyleniyor. Sağlık bakımından zararlı olan şeye dinimiz de mazurlu olarak bakar. Ama dini nitelik taşıyan totemisler ve anemislerde bir takım dini şifreler anlamına geliyor. Eğer o manada bir dövme yapılacaksa o cins dövmeler haram.”

 

Sanırım bahsedilen şu ki; dövme yaptırmak günah değildir. Ayrıca dövme yaptırmakla gusül veya namaz geçersiz sayılmaz. Ancak Peygamber efendimiz o dönemde bunu haram kılmış ve yasaklamıştır. Din adamlarına göre düşünce şöyledir; Dinimiz bize en güzel şeyleri öğütler. Ve dövme yaptırmak da vücuda acı veren bir şeydir. Dövme yapma vücudun daha güzel görünmesi, heves ve dikkat çekmek amaçlı yapılıyorsa Allah’ın yarattığını beğenmemek ve değiştirmek olarak algılanıyor. Bu nedenledir ki vücudumuza yaptığımız herhangi piercing, dövme vb. tarzda şeyler dinimizce hoş karşılanmamaktadır.

686 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply