Dizi-Film Klişeleri

0

Neredeyse her dizi-filmde karşımıza çıkan, bıkmadan ve usanmadan dayatılan bu klişeleri sizin için derledik…

Salatalık Maskesi

Maske yapmayana dizi yaptırmıyorlar adeta.Muhakkak izlediğimiz şeylerde bir kadın salatalık maskesi yapar ve onu gören kişi çığlık atıp korkar hatta bayılır.Göze konulan salatılığında yenildiğini unutmayalım tabii.

large

Çocuğa Masal Kitabı Okumak

Ebeveynliğin birinci ve yegane vazifesi çocuğuna yatmadan önce masal kitabı okumakmış gibi muhakkak çocuğa kitap okurlar her gece, üstelik çocuğun yaşına göre okumayı yazmayı bilmesine rağmen…

Dizinin ya da Filmin Kendi İsmine Vurgu Yapılması

Ya birisi dizinin-filmin ismini kullanarak özlü bir söz söyler,hiç olmadı oraya buraya yazılarak gönderme yapılır.

large (1)Bırak Kolumu Canımı Acıtıyorsun !

Bir kızın vazgeçilmez bir repliğidir bu,kolunu tutan çocuğa haykırmadan rahat edemez…

Yaşlanan Kişilerin Sadece Saçlarının Beyazlaması

Yüzünda kırışıklık olmaz yüzü gençtir ama o saç beyazlatılınca iş bitmiştir.

Olduğun yerde bekle !

Olduğun yerden ayrılma,bekle denildiği halde muhakkak oradan ayrılırlar ve beklemezler.Başlarını daha çok belaya sokarlar.

large (2)Televizyon Açıksa Kendi Kanalları Vardır 

Eğer televizyon açıksa muhakkak yayınlanan dizinin kanalının logosunu görürüz hatta bizzat dizinin kendisinin televizyonda yer aldığını gösteren diziler bile olmuştur…

large (3)

Klipler

Dizinin süresini uzatmak ve aynı zamanda youtube’a koymak için neredeyse bütün dizilerde sık sık klip görürürüz.Her bölümde gördüğümüz yetmezmiş gibi bir bölümde birden fazla klipte karşımıza çıkabilir.

Kaslı Erkekler

Filmimizde ya da dizimizde kaslı biri varsa onun bunu sergilemesi kaçınılmazdır.Havuza,denize girer ya da spor yapar,üstünü değiştirir o kaslar gösterilecek !

large (4)

Kapı Dinlemek

Kapı dinlemenin olmadığı bir dizi gösterin bize ! Yok denecek kadar azdır.Genellikle dizinin kilit noktaları,en önemli bilgiler, duyulması istenmeyen kişinin kapıyı dinleyerek duymasıyla işlerin karışmasına sebep olur.

Sponsorlar

Sponsorlar sayesinde herkes aynı cep telefonunu kullanır veya bir ayakkabının farklı renklerini görürüz karakterler üzerinde.

large (5)

Uyanan Bakımlı Kızlar

Hiç bir insan evladı uyandığında makyajlı ve saçları yapılı olamaz ama tabii ekranlarda böyle değildir…

Kamu Spotu

Kamu spotuymuşçasına veya gündemden sıkıcı eklemeler yapıldığınıda belirtmeden edemeyiz.Bunlar hem dizinin akışını bozuyor hem zorla yaptırılmış gibi çirkin bir his uyandırıyor insanda…

large (6)Tezgah Devirmek

Aksiyonun doruk yaptığı anda koşan kahramanımız ya seyyar satıcının ya önüne çıkan herhangi birinin tezgahını devirerek koşmaya devam eder…

large (7)

Bavul Toplamak

Kavga eden çift ya da evi terk eden evlat bavula tüm asabi tavırlarıyla kıyafetlerini fırlatırken kimisinin askılarını çıkarmadan bavul hazırladığına bile şahitlik etmişizdir…

largeÖlmeden Önce

Ölmeden önce zorlukla konuşan kişi başta söylemesi gereken şeyi sona saklayarak uzun bir müddet konuşur ama söylemesi gerekeni söyleyemeden ölür.Bu kimi zaman dizinin veya filmin anahtar sorusunun cevabı olur,hazinenin yeri,kimin çocuğu olduğu vs. gibi şeyler gizlenmeye devam edilir ve izleyici sinir krizine sokulur.

large (8)Esas Oğlanın Kahramanlığı

Esas oğlanımızın esas kızı kötü adamlardan kurtarması en başta yer alan kurallardan birisidir.

unnamedSu püskürtmek

Şaşkınlıktan ya da gülerken su püskürtmek…Eğer su içen biri görüyorsanız,püskürtmesi çok yakındır.

large (9)

Her Zaman Hazır Taksi

Birisi taksiye ihtiyaç duyarsa hiç beklemez ya hemen oradan taksi geçer ya da saniyeler içerisinde taksi gelir.

Öndeki Arabayı Takip Et

Öndeki arabayı takip et hastalığı,salgın bir virüs gibi sektöre yayılmıştır.Şimdi taksiye binip böyle dediğinizi hayal edin,ortaya çıkan görüntüyle ekranlarda ki görüntü bir hayli farklı olsa gerek.

314 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik