Dijital Devrim Sergisi

0

Orijinal adıyla duymuş olabileceğiniz “Digital Revolution” sergisi 20 Şubat’ta Zorlu PSM Center’ın, Sky Lounge adlı sergi bölümünde sergilenmeye başlamıştı. Londra’nın en ünlü sergilerinden biri olan bu sergi, 12 Haziran’da ne yazık ki bitiyor. Hala sergiyi duymayanlarınız, gitmeyenleriniz olma ihtimaline karşın, çok geç olmadan bilgilendirelim istedik.

Londra’da bulunan ‘Barbacian Centre’ adlı sanat merkezinde başlayan bu sergi ilk kez 2014 yılında gösterime girmiştir. Sergi, sanat ve teknolojinin nasıl bir araya gelip, bizi büyüleyebileceğinin bir kanıtı niteliğindedir. Digital Revolution, Türkiye’de şimdiye kadar gerçekleşmiş en büyük teknoloji sergisi olmakla birlikte birçok ünlü ismin de eserlerini içermektedir.  Bu isimlerden bazıları; Black Eyed Peas grubunun kurucusu Will.i.am, Japon müzisyen Yuri Suzuki, Amerikalı yönetmen ve fotoğrafçı Chris Milk, İrlandalı müzisyen Björk…

Ayrıca sergide, 1977 yılında çıkan Apple II serisinin ilk modelini ve 1980’li yıllarda Dünya’da oldukça ünlü olan Pac-Man oyununu da bulunmaktadır. Sergiyi hazırlayanlar adeta teknolojinin nasıl bir devrim olduğunu bize daha iyi anlatmak için bu retro aletleri sergiye katmışlardır…

Şimdi isterseniz biraz serginin öne çıkan bölümlerini inceleyelim.

 The Pyramidi

Serginin  kuşkusuz en çok dikkat çeken bölümlerinden biri olan bu bölüm, Will.i.am ve Yuri Suzuki’nin ortak çalışmasıdır. Davul, gitar ve elektronik piyano görevi gören 3 enstrümanın bir araya gelmesiyle oluşan The Pyramidi, camlarla çevrili olan üç piramitten oluşmaktadır. Bu üç enstrüman Will.i.am’ın bu enstalasyon için yazmış olduğu “Dream’in About” şarkısını seslendirmektir.

Müziğin dijital devrimini gözler önüne seren The Pyramidi, Antik Mısır’ı anımsatan görseller eşliğinde sizlere sunulmaktadır.

the pyramidi

Biophlia (Sound and Vision)

Bu bölüm Björk’ün 2011’de çıkardığı Biophlia adlı albümünden esinlenerek Scott Snibbe Studio tarafından hazırlanmış bir proje niteliğindedir. Albümdeki şarkıların görsel ve işitsel formunu dijital ortamda bizlerle buluşturan Biophlia, şarkıların ardındaki derin anlamları bizlere yansıtmaktadır.

123

Assemblance (Umbrellium)

Ziyaretçilerin üç boyutlu lazer ışınlarıyla etkileşime girdiği bu bölüme en etkileyici olan bölüm diyebiliriz. Sizin tarafınızdan yaratılan ve yönetilen ışıklarla oluşan bu çalışma, ışık izleri ile şekiller yaratmanıza olanak sunmaktadır.

umbrellium

The Treachary Of Sanctuary

Ünlü yönetmen Chris Milk’in tasarımı olan bu bölümde doğum, ölüm ve ruhani dönüşüm süreci anlatılmaya çalışılmıştır. Karanlık bir odada bulunan üç tane ekrandan oluşan The Treacheary Of Sanctuary, kameralar sayesinde vücut hareketinizi algılamaktadır ve bu hareketleri kuşların hareketleriyle birleştirip size yansıtmaktadır. Serginin sonunda bulunan bu bölüm, serginin en fazla dikkat çeken bir diğer bölümü olma özelliğine de sahiptir.

the treachery of sanctuary

Bu bölümlerin dışında “Wishing Wall” adlı dileğinizin bir kelebeğe dönüşüp avucunuza düştüğü bölüm, ‘Inception’ ve ‘Gravity’ filmlerinin görsel efektlerini inceleyebildiğiniz bir bölüm, giyilebilir teknolojinin bulunduğu bir diğer bölüm ve bilgisayar kodlarıyla sanat eserleri yaratabildiğiniz DevArt adlı bölüm de bulunmaktadır.

Londra, Stokholm ve Atina’dan sonra İstanbul’a gelen bu sanat sergisi niteliğindeki teknolojik dünyayı çok geç olmadan gidip görmenizi tavsiye ediyoruz. Biletlere Zorlu PSM Center’ın internet adresinden, gişelerden ya da Biletix’den ulaşabilirsiniz…

377 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik