Depresyon Tedavisi Ne Şekilde Yapılmalı

0

Depresyon Tedavisi Ne Şekilde Yapılmalı

depresyon-tedavisi-yontemleri

 

Depresyon kelimesi günlük hayatta en çok duyduğumuz kelimelerin başında geliyor. Depresyon kelimesinin bu kadar çok kullanılması ise bu rahatsızlığının yeterince öneme alınmamasına neden oluyor. Bugün pek çok kişi geçici üzüntülü ruh hallerini bile depresyon olarak tanımlıyor. Peki, depresyon nedir? Depresyon, önemli bir psikolojik rahatsızlık anlamına geliyor. Tedavi edilmeyen depresyon insanın yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltıyor. Bu nedenle bu rahatsızlığın belirtilerini yaşayan kişilerin mutlaka depresyon tedavisi görmeleri gerekiyor.

Depresyon belirtileri ilk olarak yaşamın geneline karşı bir isteksizlik hissi olarak baş gösteriyor. Depresyonla mücadele eden kişiler normalde zevk alarak yaptıkları aktivitelerden artık keyif almamaya başlıyor. Belirtiler uyku ve yeme düzenindeki bozukluklar, yorgunluk ve dikkat dağınıklığı olarak devam ediyor. Bu dönemde aşırı kilo artış ya da azalmaları gözlemlenebiliyor. Hastalığın ilerlememesi ve kronikleşmemesi adına bu belirtileri gösteren kişilerin depresyon tedavisi görmek üzere uzmanlara başvurmaları gerekiyor. Aksi halde majör depresyon gibi depresyon çeşitleri kişilerde intihar düşüncesini dahi doğurabiliyor.

Depresyondan kurtulma yolları hastalığın ilerleme boyutuna göre değişiklik gösterebiliyor. Hafif vakalarda depresyon tedavisi bitkisel yöntemlerle yapılabilirken ilerlemiş ya da kronikleşmiş vakalarda bitkisel yöntemlerin yerini depresyon ilaçları alıyor. Burada uzmanlar tarafından uygulanan psikoterapiye ek olarak bir de ilaç tedavisi uygulanması gerekiyor.

Peki, depresyon tedavisi ne kadar sürer? Bu süreç hastanın rahatsızlığının boyutuna göre değişiklik gösteriyor. Bu noktada uzmanların belirlediği tedavi yöntemlerine ve süresine katı bir şekilde sadık kalmak gerekiyor. Madalyon Psikiyatri Merkezi uzmanlarına her gün pek çok kişi depresyon şikayetiyle başvuruda bulunuyor. Madalyon Klinik uzmanları bu danışanlara ilk olarak bir depresyon testi uyguluyor. Yapılan testin neticesinde danışanın rahatsızlığının boyutları ortaya çıkıyor. Hafif vakalarda yalnızca psikoterapi yeterli olurken, ilerlemiş vakalarda psikoterapiye bir de ilaç tedavisi eşlik ediyor.

Madalyon Psikiyatri Merkezi’nin uyguladığı depresyon tedavisi süresince hastanın gösterdiği gelişim sıkı bir şekilde takip ediliyor. Bu tedavi ve takip ile ilk etapta hastanın göstermekte olduğu semptomların ortadan kaldırılarak yaşam kalitesinin yükseltilmesi, ikinci olarak ise depresyonun bir daha tekrarlamayacak şekilde ortadan kaldırılması hedefleniyor.

 

277 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply